Kawa – czy warto ją pić na diecie?

Z tego tekstu wyciągniesz odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie jest pochodzenie kawy?
  2. Czy kawa ma wpływ na odchudzanie?
  3. Czy powinno się pić kawę przed treningiem?
  4. Jak kawa wpływa na trawienie?
  5. Jak pić kawę, żeby chudnąć?
  6. Czym słodzić kawę na diecie?
  7. Jakie korzyści daje picie kawy nie tylko na diecie odchudzającej?
  8. Czy kawa może szkodzić?
  9. Ile kawy dziennie pić?

Skąd pochodzi kawa?

Kawa jest napojem, który swój początek wziął już w I tysiącleciu przed naszą erą. Ziarna kawy po raz pierwszy zebrano i wykorzystano w Etiopii, przypuszczalnie przez lud zwany Oromo, zamieszkujący region Kaffa. Prawdopodobnie właśnie od tejże etiopskiej nazwy Kaffa, pochodzi znane nam dzisiaj określenie kawa. Warto jednak wspomnieć, iż dokładna etymologia słowa kawa nie została poznana. Równie prawdopodobnym wydaje się być także arabska nazwa kawy oraz wina – kahwa.

Ciekawostką jest również fakt, iż kawa pierwotnie była przyrządzana w sposób bardzo odbiegający od współczesnego. Ziarna kawowca gotowano w całości i podawano z dodatkiem soli oraz masła.

Kawa a dieta. Jak kawa wpływa na proces odchudzania?

Wszelkie działania względem organizmu wynikające z picia kawy wiążą się przede wszystkim z zawartą w niej kofeiną. Kofeina to alkaloid purynowy uznany za środek psychoaktywny zaliczany do grupy stymulantów. Jaki jest wpływ kawy na rezultaty diety redukującej tkankę tłuszczową?

Kawa przed treningiem – czy to ma sens?

Badania wykazują, iż picie kawy zwiększa wydajność fizyczną, co pozwala na bardziej intensywny trening oraz zwiększenie ogólnej wydolności organizmu. Dawka kofeiny przyjęta przed ćwiczeniami powoduje zwiększenie wydatku energetycznego, wspomagając tym samym zmniejszanie masy ciała. 

Jest więc prawdą, że kawa jest dobra na odchudzanie, ale warunkiem jest uprawianie aktywności fizycznej.

Kawa na trawienie i poprawę metabolizmu

Picie kawy wpływa również pozytywnie na układy trawienny oraz wydalniczy. Od razu po wypiciu napoju kawowego wzmożona jest produkcja moczu w nerkach, a ilość wydzielanych soków trawiennych ulega zwiększeniu. Regularne picie kawy znacząco przyspiesza przemianę materii i metabolizm, przyczyniając się do szybszego i efektywniejszego spalania kalorii. Kawa mobilizuje również do pracy jelita, wzmagając ich perystaltykę. Tym samym ułatwia wypróżnianie oraz zapobiega powstawaniu i zaleganiu złogów jelitowych. Ponadto picie kawy powoduje uczucie sytości oraz zmniejsza apetyt.

Wniosek: kawa sprzyja procesy trawienne istotne w procesie odchudzania.

Jak pić kawę na diecie odchudzającej?

Fakt, iż kawa sama w sobie nie tuczy, gdyż jej kaloryczność jest szalenie mała – około 20 kcal na 100 g, wiąże się przede wszystkim ze sposobem jej przyrządzania. Wszelkie dodatki sprawiają, że staje się ona wysokokaloryczna.

Będąc na diecie odchudzającej, należy unikać kawy z dodatkiem tłustego mleka. W przypadku, gdy nie możemy się obejść bez kawy z mlekiem, należy zastąpić je lżejszą odtłuszczoną wersją lub mlekiem pochodzenia roślinnego. 

Drugi z kolei najpopularniejszy dodatek do kawy stanowi cukier. Nawet jedna łyżeczka potrafi znacząco podnieść kaloryczność napoju kawowego. Chcąc schudnąć, koniecznie należy unikać słodzenia kawy cukrem bądź wszelkiego rodzaju słodzonymi syropami do kawy. Zamiast nich możesz sięgnąć po erytrol, ksylitol albo stewię.

Wniosek: Kawa odchudza, ale czarna i niesłodzona!

Jakie są dodatkowe korzyści płynące z regularnego picia kawy? 

Picie kawy niweluje skutki wywoływane przez adenozynę, czyli produkt uboczny powstający w czasie funkcjonowania mózgu. Adenozyna sprawia, że czujemy się zmęczeni bądź senni, a także potęguje odczuwanie bólu. 

Ziarna kawowca zwiększają dotlenienie organizmu oraz wspomagają wchłanianie składników odżywczych dostarczanych do mózgu i mięśni. Kawa dodaje energii oraz wydłuża działanie adrenaliny. Wszystko to za sprawą zawartej w kawie kofeinie. 

Regularne picie kawy korzystnie wpływa na centralny układ nerwowy. Zawarte w ziarnach kawowca kofeina, teofilina oraz teobromina ułatwiają koncentrację, a także wspomagają pamięć krótkotrwałą oraz zdolności poznawcze. Po wypiciu kawy zwiększa się prędkość impulsów elektrycznych w mózgu, w związku z czym procesy myślowe ulegają znacznemu przyspieszeniu. 

Warto również wspomnieć, iż picie kawy wiąże się z hamowaniem procesów prowadzących do wystąpienia chorób takich jak demencja starcza oraz Alzheimer.

Czy kawa może szkodzić zdrowiu?

Temat picia kawy wciąż wiąże się z mnóstwem wszelkiego rodzaju mitów, jednak najnowsze badania obalają zdecydowaną większość z nich.

Należy wiedzieć, iż picie kawy nie wykazuje związku ze zwiększonym ryzkiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Wypijana w umiarkowanych ilościach kawa nie powoduje nadciśnienia, udaru mózgu czy arytmii ani niemiarowości serca. Ponadto kawa jest na tyle nieszkodliwa, iż nie istnieją przeciwwskazania do spożywania jej przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące – oczywiście zachowując umiar i przestrzegając zalecanych dawek.

Należy jednak pamiętać, iż nie powinno się przesadzać z ilością wypijanej kawy. Nieumiarkowane spożywanie naparu z ziaren kawowca może powodować wypłukiwanie pewnych ilości wapnia z organizmu, jednakże ilość tak jest na tyle mała, iż nie wpływa znacząco na stan zdrowia – nie wiąże się z żadnym poważnym zagrożeniem ani nie zwiększa ryzyka zachorowalności na osteoporozę. 

Bardzo duże ilości wypijanej dziennie kawy mogą dodatkowo powodować uczucie niepokoju, a nawet lęku oraz problemy z zasypianiem

Warto również wspomnieć o śladowych ilościach akrylamidu, zawartych w kawie. Akrylamid jest substancją chemiczną, która łącząc się z glutationem, neutralizuje jego działanie przeciwutleniające, tym samym narażając organizm na szkodliwe wpływy reaktywnych form tlenu.

Kawa wykazuje zdecydowanie więcej pozytywnych oddziaływań na organizm niż negatywnych. Jedyne zagrożenia płynące z picia kawy spowodowane są nieprzestrzeganiem zalecanych dawek oraz nieumiarkowanym jej spożywaniem.

Jakie ilości kawy są zalecane do spożycia? 

Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych kawy, kluczową kwestią wydaje się być zatem odpowiednia jej dawka do spożycia.

Optymalną ilością do spożycia dla dorosłego człowieka jest około 400 mg kofeiny w ciągu dnia. W przeliczeniu na liczbę filiżanek, otrzymujemy około 4-5 kaw na dobę

Dobrze jest również rozłożyć picie kaw na cały dzień, tak by były między nimi kilkugodzinne przerwy.