Ksylitol czy stewia?

Już nawet małe dzieci wiedzą, że biały cukier niekorzystnie wpływa na zdrowie: próchnica, otyłość, choroby serca, cukrzyca to tylko niektóre choroby, co do których przyczyniają się te małe niepozorne ziarenka.  
Cukier obecny jest w większości spożywanych przez nas napojów i posiłków, często nawet nie spodziewamy się tego, że w danym produkcie on jest. Dlatego ważne jest czytanie etykiet, do czego gorąco Was zachęcamy. Poza tym wiele osób chce zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o swoje zdrowie, ale z drugiej strony – nie wyobraża sobie jednak gorzkiej kawy, czy herbaty. Stąd na naszym rynku pojawiły się różnego rodzaju zamienniki cukru, bowiem świadomi konsumenci coraz chętniej sięgają po alternatywne metody słodzenia. 

Do popularnych zamienników cukru należą: 
– Ksylitol 
– stewia 
– erytrol, 
– melasa, 
– cukier kokosowy 
– syrop z agawy 
– miód
– karob 

Dwie pierwsze pozycje to niskokaloryczne słodziki będące alternatywą dla białego cukru. Stosowanie ich uważa się za lepsze dla zdrowia i budzi mniej kontrowersji niż używanie np. aspartamu.  

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym dwóm prawdopodobnie najbezpieczniejszym słodzikom. 

Ksylitol jest substancją pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją najczęściej z drzewa brzozowego lub niekiedy z kukurydzy. Jest nie tylko słodki, ale ma też właściwości prozdrowotne. Oto one: 
– ułatwia mineralizację, czyli przyswajanie minerałów przez organizm np. wapnia przez kości 
– ma działanie przeciwpróchnicze – często dodawane jest do past do zębów dla dzieci 
– przywraca właściwą równowagę zasadowo-kwasową w jamie ustnej 
– jest dobry dla osób stosujących długotrwałe kuracje antybiotykowe lub sterydowe 
– pomaga zwalczać Helicobakter pylori – bakterie sprzyjające wrzodom żołądka i dwunastnicy 
– stymuluje wytwarzanie śliny w buzi, co jest istotne dla starszych osób często skarżących się na suchość w ustach 

Ksylitol ma mniej kalorii niż biały cukier, jedna łyżeczka ma ok.14 kcal (biały cukier – ok. 30 kcal), poza tym- ma niski indeks glikemiczny, przez co może być stosowany przez diabetyków. 

UWAGA: 
Ksylitol wykazuje nieliczne efekty uboczne, spowodowane głównie nadmiernym jego spożyciem. Obserwuje się wtedy różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego – ból brzucha, dyskomfort, wzdęcia, biegunki. Ma on po prostu działania przeczyszczające, zatem trzeba uważać z iloscia jaą dodajemy do napoju czy posiłku.  

Kolejnym zamiennikiem cukru jest stewia, która  należy do rodziny astrowatych, naturalnie występuje na terenach Ameryki Południowej, Środkowej, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Roślina ta wykorzystywana jest od dawna jako naturalny słodzik od setek lat.  
Nie zawiera kalorii, dostarcza nam za to: 
– witaminy C 
– kwasu foliowego 
– żelaza 
magnezu
– potasu 
– wapnia 

Hodowla stewii 
Czy wiecie, że stewię można hodować w domu? Uprawa jej nie jest zbyt kłopotliwa. Ta wieloletnia roślina świetnie dostosuje się do warunków panujących nie tylko w doniczce, ale też bezpośrednio w ziemi. W naszych sklepach można kupić zarówno nasiona, jak i gotowe sadzonki, które wystarczy tylko przesadzić w odpowiednie miejsce. Stewia potrzebuje dużo słońca i ciepła – poza tym nie można jej ani przelać, ani przesuszyć.  
Po upływie kilku miesięcy od zasadzenia stewia zaczyna kwitnąć, jednak nie możemy pozwolić na to, by kwiaty rozwinęły się całościowo – wcześniej należy je wyciąć. W przeciwnym razie zostanie zahamowany przyrost nowych liści, które zmienią swój smak na gorzkawy. Liście stewii najsłodsze są jesienią. 

Skoro wiemy już czym jest stewia i ksylitol zastanówmy się zatem,  który z nich lepiej użyć jako zamiennik cukru.  

Każdy z przedstawionych wyżej słodzików ma swoje zalety i wady. Obie substancje są znacznie zdrowsze od tradycyjnego, białego cukru.  Zastanówmy się zatem, który słodzik będzie lepszy? Zróbmy małe podsumowanie. 

Stewia w porównaniu z ksylitolem jest o wiele słodsza i charakteryzuje się prawie zerową kalorycznością. Stewia charakteryzuje się całkowitym brakiem wpływu na indeks glikemiczny danego napoju czy posiłku, ksylitol natomiast może minimalnie podnieść poziom cukru. Obydwa słodziki są odporne na wysoką temperaturę i nadają się do wypieków, czy gotowania. Obie substancje też nie niszczą naszych zębów. Ksylitol i stewia to substancje pochodzenia roślinnego. Ksylitol można otrzymać wyłącznie w postaci krystalicznej, a w przypadki stewii wybór jest bardzo szeroki: proszek, tabletki, kryształki, płyn, saszetki, suszone liście, proszek  z liści, a nawet świeże liście. Jeżeli chodzi o smak, to ksylitol z pewnością będzie bardziej zbliżony do tradycyjnego cukru. Słodycz stewii nie jest już taka sama jak cukru i niektórzy nie będą akceptowali tego smaku. Pozostawia ona bowiem w ustach lekko gorzkawy posmak, który nie każdemu będzie odpowiadał. 

Zamienniki cukru stały się jednym z TOP tematów dietetycznych w ostatnim czasie. Asortyment substancji słodzących bardzo się powiększył. Teraz idąc do sklepu stoimy przed dylematem – który słodzik wybrać? Który będzie dla nas najlepszy i najzdrowszy? Mamy nadzieje, że ten wpis Wam trochę rozjaśnił!  

Na zakończenie chcielibyśmy zaznaczyć, że w naszej diecie przy wyborze diety o nazwie Fresh Diabetyk możecie być pewni, że jest ona dobrze skomponowana pod względem doboru składników o niskim indeksie glikemicznym czy kaloryczności. W naszym cateringu stosujemy obie substancje, ponieważ wiemy, że biały cukier trzeba ograniczać do minimum. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty! 

mgr Natalia Flis – Maczulska