Probiotyki a prebiotyki – jaka jest różnica?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 1. Probiotyki – co to jest?
 2. Dlaczego warto stosować probiotyki?
 3. Skąd brać probiotyki?
 4. Czym są prebiotyki?
 5. Dlaczego warto sięgać po prebiotyki?
 6. W czym znajdziemy prebiotyki?

Czym są probiotyki?

Probiotykami nazywamy specjalne preparaty lub artykuły żywnościowe, które zawierają w sobie żywe, pojedyncze lub mieszane hodowle mikroorganizmów. Wpływają one pozytywnie na jelita, a tym samym na ogólną kondycję zdrowotną człowieka.

Każdy probiotyk spełnia określone kryteria, które pozwalają na przetrwanie w wymagających warunkach panujących w przewodzie pokarmowym organizmu. Przede wszystkim takie drobnoustroje muszą być odporne na żrące działanie kwasu solnego, enzymów trawiennych oraz kwasów żółciowych, wydzielanych przez żołądek. Dodatkową, niezmiernie ważną cechą probiotyków jest także zdolność do przylegania do nabłonka jelitowego – dzięki temu nie zostają one usuwane (na przykład podczas biegunki). 

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania probiotyków?

Bakterie probiotyczne spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka oraz przyczyniają się do zachowania zdrowia i zmniejszonego ryzyka zachorowalności na różne choroby. Między innymi:

 • regulują procesy trawienne, ułatwiając wypróżnianie,
 • znacząco zwiększają ilość wchłanianych witamin i składników mineralnych z jelit, 
 • w razie stosowania kuracji antybiotykowej, chronią naturalną mikroflorę jelitową, 
 • działają przeciwalergicznie, 
 • zmniejszają występowanie atopowego zapalenia skóry u niemowląt,
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i chorób górnych dróg oddechowych. 
 • wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom złego cholesterolu we krwi,
 • łagodzą nieprzyjemne objawy związane z nietolerancją laktozy, 
 • posiadają specjalną zdolność do syntetyzowania niektórych witamin, między innymi z grupy B, K oraz kwasu foliowego,
 • okazują się pomocne w przypadku wystąpienia ostrych biegunek o podłożu infekcyjnym oraz po antybiotykoterapii.   

Jakie są źródła probiotyków?

Mikroorganizmy probiotyczne polecane są szczególnie po przebytej antybiotykoterapii, która niszczy naturalną florę bakteryjną jelit. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów probiotyków w postaci suplementów diety, jednakże warto postawić na naturalne produkty, jakimi są: ocet jabłkowy, zakwas chlebowy, kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas z buraków oraz produkty mleczne: jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Poza cennymi bakteriami, produkty mleczne dostarczają również do organizmu pełnowartościowe białko, wapń, witaminy A, z grupy B oraz D.

Sprawdź nasz przepis na zakwas z buraków i dostarcz sobie probiotyków

Czym są prebiotyki?

Prebiotykami nazywa się niestrawione substancje pokarmowe, które stanowią pożywkę dla bakterii jelitowych – probiotyków. Pobudzają one ich wzrost, aktywność oraz prawidłowy rozwój, dzięki czemu te mogą korzystnie wpływać na organizm człowieka. 

Jelita człowieka zasiedlane są przez ogromne ilości mikroorganizmów, zarówno tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i tych mniej pożądanych – patogennych, które wywołują różnego rodzaju stany chorobowe. Skład mikroflory jelitowej ulega ciągłym zmianom, ale największy wpływ ma na niego odpowiednia dieta. Prebiotyki, dzięki swym odżywczym właściwościom, znacząco zwiększają ilość korzystnych dla układu drobnoustrojów, a są to między innymi bakterie z rodzin Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Bacterioides

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania prebiotyków?

Prebiotyki, jako że są niestrawionymi substancjami, trafiają do jelita grubego w niezmienionej formie. Tam, za sprawą bytujących w przewodzie pokarmowym bakterii, ulegają procesom fermentacji. Prebiotyki wiążą wodę, a tym samym zwiększają objętość treści jelitowej, stanowiąc doskonałą pożywkę dla probiotyków. Luźna struktura oraz duża powierzchnia wspomagają ruchy perystaltyczne, zapobiegają zaparciom oraz przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Wszystko to przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jelita grubego. Dodatkowo w procesie fermentacji prebiotyków powstają kwasy tłuszczowe, które są niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Warto również wspomnieć, iż substancje prebiotyczne hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, przyspieszają natomiast procesy gojenia się ran oraz regeneracji nabłonka okrywającego jelita. Zwiększają również ilość wydzielanego śluzu, co ułatwia swobodny przepływ treści jelitowej. Prebiotyki regulują również zachowanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w jelitach, poprzez obniżanie pH treści kałowej (co dodatkowo ogranicza wzrost i rozwój bakterii patogennych) oraz ułatwiają i zwiększają wchłanianie soli mineralnych, jakimi są: wapń, żelazo i magnez. Ponadto biorą udział w metabolizmie glukozy oraz białek w wątrobie.

Zobacz Czy ziemniaki tuczą?

Jakie są źródła prebiotyków?

Prebiotyki to niestrawione węglowodany, jakimi są:

 • Oligosacharydy, a tym fruktooligosacharydy – występują między innymi w cebuli, szparagach, pszenicy, bananach, ziemniakach, a także w soi (szczególnie w serwatce sojowej) oraz miodzie.
 • Inulina – naturalnie występuje w cykorii, topinamburze, pomidorach, bananach, cebuli, czosnku oraz w pszenicy.
 • Celuloza – jest składową ścian komórkowych wszystkich roślin, a także niektórych grzybów i bakterii. Występuje zatem we wszystkich owocach i warzywach. Można ją również znaleźć w ziarnach zbóż, lnie, bawełnie i konopiach.
 • Hemiceluloza – występuje przede wszystkim w nasionach oraz otrębach.
 • Pektyny – występują naturalnie we wszystkich owocach i warzywach. Podobnie jak celuloza, znajdują się w ścianach komórkowych rośliny i stanowią około 35% jej powierzchni. W przemyśle najczęściej używa się pektyn z wysuszonych skórek cytrynowych.
 • Skrobia – niewielka część skrobi, nazywana skrobią oporną, jest nietrawiona przez człowieka i przechodzi do jelit w niezmienionym stanie.
 • Laktuloza – otrzymuje się ją w wyniku przemiany laktozy pochodzącej z mleka.

 

Szukasz diety pudełkowej, w której znajdziesz probiotyki, prebiotyki i inne wartościowe składniki?

Sprawdź wybór, jaki daje Fresh Dieta – catering dietetyczny w Lublinie, Świdniku i okolicach.