Kalarepa jako źródło cennych witamin

Ze względu na wartości odżywcze, oraz witaminy, które zawiera jest doceniana przez wszystkich dbających o swoje zdrowie. 

Kalarepa to źródło witaminy C. W 100 g tego warzywa znajduje się jej całe zapotrzebowanie dla organizmu człowieka. Zawiera również witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę E, K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas. Jest również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. 

Zobacz 10 owoców i warzyw bogatych w witaminę C

Właściwości kalarepy: 
odchudzające: kalarepa to warzywo , które zawiera jedynie 27 kcal na 100 g. Jest więc niskokaloryczne i polecane osobom na diecie. 
przeciwnowotworowe: kalarepa nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piesi, ale także pomaga pokonać chorobę. Wszystko to dzięki zawartym w kalarepie związkom siarkowym, czyli glukozynolanom. Rozkładają one dwie substancje izotiocyjany i indole. 
przeciwbakteryjne: wyżej wymienione izotiocyjany i indole , działają również grzybo- oraz bakteriobójczo 

Dlaczego jeszcze warto włączyć kalarepę do swojej diety: 

– Liście kalarepy to skarbnica żelaza, dlatego powinny je włączyć do diety zwłaszcza osoby zmagające się z niedokrwistością wynikającą z niedoboru tego pierwiastka 
– Kalarepa jest bogata w kwas foliowy, dlatego kobiety ciężarne powinny, więc jeść jej jak najwięcej, aby dostarczać organizmowi w sposób naturalny kwas foliowy 
– Liście kalarepy są źródłem chlorofilu, który wykazuje właściwości detoksykacyjne. Wspomaga pracę wątroby podczas usuwania toksyn z organizmu 
– Kalarepa to źródło luteiny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku. 

Zobacz Roślinne źródła żelaza w diecie

UWAGA: 
Ostrożnie wprowadzać kalarepę do swojej diety powinny osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia tarczycy. Zawarte w roślinie goitrogeny mają właściwości wolotwórcze i mogą upośledzać działanie tego narządu. 

Jak jeść kalarepę? 
Kalarepę najlepiej spożywać na surowo. Świetnie nadaje się jako składnik sałatek. Można też ją dodawać do zup i zapiekanek.