Koktajle owocowo-warzywne i smoothie. Jak je komponować?

Zmiksowane owoce i warzywa – czego chcieć więcej?

Smoothie i koktajle to nic innego, jak zmiksowane warzywa i owoce z dodatkiem wody lub mleka. Są pożywne, a jednocześnie lekkie, a przy tym gaszą pragnienie i orzeźwiają, dlatego najchętniej sięgamy po nie latem. Wiosna i lato obfitują w świeże warzywa i owoce, ale koktajle możesz przygotowywać również z mrożonek. Jest to więc opcja całoroczna! 

Z jakich warzyw i owoców wychodzą najlepsze koktajle? Z czego warto je robić, co do nich dolewać i jak komponować? Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotowywać pyszne koktajle!

Dlaczego warto pić koktajle warzywno-owocowe?

Wiele mówi się o tym, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać 5 porcji owoców i warzyw (głównie warzyw!). Nie zawsze jest to proste, ale staje się znacznie łatwiejsze właśnie dzięki koktajlom owocowo-warzywnym.

Smoothies oraz koktajle to jeden z najlepszych, a jednocześnie najłatwiejszych sposobów, aby w codziennej diecie dzieci i dorosłych było więcej warzyw i owoców. Koktajle są znakomite, ponieważ można przygotować je szybko, prosto, i są naprawdę pyszne. 

Jak komponować koktajle? 

Nie ma chyba osoby, która by ich nie lubiła, zwłaszcza że w prosty sposób można uzyskać niemal dowolny smak. Niżej podpowiadamy, jak osiągnąć pyszny i zdrowy efekt!

Zielone liście – najzdrowszy element koktajlu owocowo-warzywnego

Zielone liście to niezbędny składnik koktajli warzywno-owocowych. Są superzdrowe, zawierają mnóstwo witamin, minerałów, antyoksydantów i innych fitozwiązków, których często brakuje w naszej diecie. Wybierając zielone liście, najlepiej zacząć od szpinaku i jarmużu. 

Inne liściaste składniki koktajlu to: natka pietruszki, rukola, sałata rzymska, liście rzepy, liście kalarepy, roszponka, bazylia, mięta, kolendra, pokrzywa, brukselka, kapusta pekińska. Do tej samej wartościowej grupy składników koktajlu wrzucamy także mniej liściaste, ale co najmniej równie zdrowe kiełki. 

Jakie warzywa dać do koktajlu?

Oprócz zielonych liści do koktajli można dodać również inne warzywa. Dobrze sprawdzą się: świeży ogórek, cukinia, seler naciowy, kalarepa, a nawet papryka. 

Owoce do koktajlu – sekret pysznej słodyczy bez cukru!

Dodatek owoców sprawi, że koktajl będzie miał słodki posmak i zyska dodatkowe witaminy oraz inne składniki odżywcze. Śmiało można dorzucić do koktajlu: jabłka, gruszki, brzoskwinie, ananasa, pomarańcze, melona, winogrona, kiwi czy owoce jagodowe. Poza tym, co jest ważne koktajle, składające się nie tylko z owoców, ale i z warzyw, powodują ograniczenie spożycia cukrów. Dlatego dietetycy Fresh Diety rekomendują koktajle owocowo-warzywne, a nie owocowe, ewentualnie sięganie po owoce o niskiej zawartości cukru (np. jagody zamiast bananów).

Jaki płyn dolać do koktajlu owocowo-warzywnego?

Dolewając do smoothie płynu, masz wpływ na jego konsystencję oraz kaloryczność w 100 gramach. Do koktajlu możesz dolać np. wody, mleka roślinnego albo wody kokosowej. Aby uzyskać bardziej treściwy posiłek, możesz dodać mleko, jogurt naturalny czy maślankę. 

Dopraw koktajl sokiem z cytryny!

Pod koniec miksowania do koktajlu warto dodać sok z 1/2 lub 1 cytryny. W ten sposób podkręcisz smak smoothie, uzyskasz ciekawe słodko-kwaśne połączenie i wzbogacisz swój posiłek o witaminy, przeciwutleniacze i inne wartościowe składniki. 

Nie tylko owoce i warzywa! Sięgnij po białkowe dodatki do koktajlu

Białko nie tylko sprawi, że koktajl będzie bardziej sycący, ale i przyczyni się do usprawnienia przemiany materii. Dodanie białka do koktajlu pomoże też kontrolować poziom cukrów we krwi. Dobrym źródłem są orzechy, pestki dyni lub słonecznika, siemię lniane oraz masło orzechowe. Możesz też sięgnąć po odżywkę białkową w ulubionym smaku.

Czym doprawiać koktajle warzywno-owocowe?

Aby dodać koktajlowi nieco pikanterii, można wrzucić przyprawy, w tym sprzyjające odchudzaniu, takie jak: imbir, kurkuma, cynamon, sproszkowane chili. Wzbogaci to posiłek o dodatkowe składniki odżywcze oraz ułatwi przemianę materii.

Komponując koktajle warzywno-owocowe warto pamiętać o wymienionych wyżej wskazówkach. Najważniejsze jest jednak to, aby w ogóle takie koktajle znalazły się w naszej codziennej diecie. Oczywiście można też jeść surowe warzywa i owoce. Jednak takie koktajle to ciekawy i skuteczny sposób na wkomponowanie do swojej diety większej ilości świeżych owoców i warzyw.