Właściwości zdrowotne gruszki

Gruszki słyną ze swoich właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych. Świeża gruszka, średniej wielkości ma ok. 60 kalorii. 
Pamiętajcie, że najwięcej wartościowych substancji znajduje się w skórce gruszki i tuż pod nią. Są to przede wszystkim flawonoidy, naturalne barwniki, a jednocześnie silne przeciwutleniacze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. 
 

Przyjrzyjmy się bliżej jej składnikom: 
– skórka gruszki zawiera spore ilości kwasu hydroksycynamonowego, który zapobiega rozwojowi guzów płuc i żołądka 
kwercetyna (obecna również w skórce)to silny przeciwutleniacz, zapobiega rozwojowi raka w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo substancja ta chroni mózg przed procesami degeneracyjnymi, w tym chorobą Alzhemiera
– miąższ gruszki obfituje w witaminę K, która wspiera prawidłową krzepliwość krwi i poprawia krążenie w organizmie.  
– owoce gruszki są dobrym źródłem kwasu foliowego, zapobiegającego wadom rozwojowym w życiu płodowym 
– dzięki dużej zawartości jodu wzmacniają nasz układ odpornościowy. Jod sprzyja także walce z trądzikiem, wypryskami i infekcjami skórnymi 
– gruszki zawierają bor, pierwiastek, który bierze udział w procesach mineralizacji kości. Włączenie tych owoców do cie dziennej diety może być zatem częścią profilaktyki osteoporozy 
– gruszki to cenne źródło potasu, który reguluje prawidłową pracę mięśni 
– zawarta w gruszkach epikatechina poprawia ukrwienie mózgu, wzmacnia pamięć i chroni przed udarem mózgu.  
– Przeciwutleniacze zawarte w gruszkach, luteina i zeaksantyna, przeciwdziałają zwyrodnieniu plamki żółtej w oku 

Średniej wielkości owoc gruszki dostarcza około 30 g błonnika roślinnego, w tym cenną pektynę. Pektyna ma zdolność do wiązania wody i pęcznienia. Dlatego spożywanie gruszek, zawierających duże ilości pektyn zapobiega wzdęciom, zaparciom, ponadto poprawiają perystaltykę jelit i przyspieszają metabolizm.  

Jeśli gruszka ma dość cienką i gładką skórę, warto jeść ją w całości. Zachęcamy Was gorąco do tego! 
 

Gruszki na diecie 
Gruszki są słodkie, dlatego też wiele osób uważa, że nie powinno się ich jeść na diecie, gdyż są kaloryczne. Jednak nic bardziej mylnego. Jak już wspominaliśmy, w 100 gramach owocu znajduje się około 60 kcal, więc zdecydowanie owoce te nie przeszkadzają nam w odchudzaniu. 
Poza tym są one lekkostrawne i mogą je spożywać osoby o delikatnych żołądkach. Pamiętajmy jednak, że zbyt wiele zjedzonych gruszek może skończyć się biegunką. 
Osoby na diecie powinny jednak zapamiętać, że im słodsza i bardziej dojrzała gruszka, tym więcej cukrów zawiera. 
 

Co można zrobić z gruszki?
Gruszki świetnie smakują jako podstawa pożywnych zup i kremów. 
Bardzo smaczna i ciekawa w smaku jest zupa krem z gruszki pietruszki, która nie raz gościła w naszym menu. 
Poza tym gruszki są fantastycznym dodatkiem do pieczonych potraw mięsnych, którym dodaje lekkiego aromatu i słodkiego smaku.  
Gruszki świetnie sprawdzają się także w roli nadzienia do pieczonej kaczki, filetów z kurczaka lub wieprzowej karkówki. 
Klasycznym daniem są oczywiście sałatki skomponowane z gruszek i serów z przerostem niebieskiej lub zielonej pleśni (gorgonzola, roquefort, lazur), dopełnione prażonymi orzechami. Takie sałatki także znajdziecie w naszym freshowym menu