Dieta matki karmiącej – co jeść, a czego nie jeść w czasie karmienia piersią

dieta dla mam i kobiet w ciąży

Dieta matki karmiącej piersią jest kluczowa nie tylko dla jej zdrowia, ale także dla rozwoju i dobrostanu noworodka. W czasie karmienia, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym białko, witaminy i składniki mineralne, znacznie wzrasta. Dlatego dieta kobiety w okresie laktacji powinna być zrównoważona i bogata w te składniki. Ale jak wygląda idealny jadłospis dla kobiety karmiącej piersią? Co jeść, a czego unikać, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku najlepsze możliwe odżywianie? Dowiedz się, które produkty powinny znaleźć się w diecie każdej matki karmiącej, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Przygotuj się na praktyczne porady i smaczne propozycje na zdrowe posiłki!

Zapotrzebowanie energetyczne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią jest wyjątkowo wymagającym okresem dla organizmu kobiety. Zapotrzebowanie energetyczne znacznie wzrasta, co oznacza, że matka karmiąca potrzebuje więcej kalorii każdego dnia, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku odpowiednie odżywianie. Średnio, karmienie piersią może spowodować wzrost zapotrzebowania kalorycznego o około 500 kcal dziennie.

Warto jednak pamiętać, że dokładna liczba kalorii zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga, poziom aktywności fizycznej oraz indywidualne potrzeby organizmu. Zbilansowany jadłospis powinien dostarczyć odpowiednią ilość energii niezbędnej do produkcji mleka, ale także zapewnić matce siłę i wytrzymałość na ten wyjątkowy czas. Ważne jest, aby te dodatkowe kalorie pochodziły z wartościowych źródeł – pokarmów bogatych w białko, zdrowe tłuszcze i kompleksowe węglowodany, a nie z pustych kalorii. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla Twojego samopoczucia i zdrowia Twojego dziecka.

Zamów catering dietetyczny dla mam karmiących piersią we Fresh Dieta!

Najważniejsze zasady żywienia dla kobiet karmiących piersią

W czasie laktacji kluczowe jest trzymanie się podstawowych zasad żywienia, które mają ogromny wpływ na skład i jakość mleka matki. Oto najważniejsze z nich:

 1. Regularność posiłków: Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach,
 2. Wysokoenergetyczna dieta: Zwiększ ilość kalorii w diecie o około 500 kcal dziennie, aby dostarczyć energię potrzebną do produkcji mleka,
 3. Węglowodany złożone: Włącz do diety produkty pełnoziarniste i razowe, które są bogatym źródłem energii,
 4. Warzywa i owoce: Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, najlepiej surowe i nieprzetworzone,
 5. Białko: Każdy z głównych posiłków powinien zawierać źródło pełnowartościowego białka, takie jak mięso, ryby, jajka, produkty mleczne. Wegetarianki mogą sięgać po rośliny strączkowe i tofu,
 6. Produkty mleczne: Codziennie spożywaj minimum 1-2 porcje produktów mlecznych, które są dobrym źródłem białka i wapnia,
 7. Ryby: 1-2 razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie, które dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
 8. Hydratacja: Pij dużo płynów (2 – 3 l dziennie), w tym 1,5 l wody,
 9. Zróżnicowanie diety: Unikaj monodiety, takiej jak ryż, marchewka i gotowane mięso, która może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Znaczenie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego matki. Pomaga w walce ze stresem, poprawia samopoczucie i wspiera prawidłowy rozwój dziecka. W ciąży zalecane są łagodne formy aktywności, takie jak spacerowanie, joga dla kobiet w ciąży czy pływanie. Po porodzie, po konsultacji z lekarzem, można stopniowo wracać do bardziej intensywnych form aktywności.

Unikanie stresu i dbanie o relaks

Stres może wpływać na apetyt i jakość snu, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie matki i dziecka. W okresie karmienia piersią ważne jest znalezienie czasu dla siebie, relaks czy medytacja mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny tryb życia to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia w ciąży i podczas karmienia piersią. Dbając o siebie, dbasz również o swoje dziecko.

Wsparcie i doradztwo żywieniowe

W ciąży i podczas karmienia piersią wiele kobiet ma wątpliwości dotyczące tego, co powinny jeść i jakie składniki odżywcze są dla nich kluczowe. Wsparcie specjalistów oraz wymiana doświadczeń z innymi mamami może być nieoceniona.

Konsultacje z dietetykiem

Dietetyk to specjalista, który pomoże dostosować dietę do indywidualnych potrzeb kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Może również pomóc w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca ciążowa czy anemia. Regularne konsultacje z dietetykiem pomogą upewnić się, że dieta jest zrównoważona i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Grupy wsparcia dla mam

Wspólnoty i grupy wsparcia dla mam to miejsce, gdzie kobiety mogą wymieniać się doświadczeniami, radami i wskazówkami dotyczącymi odżywiania w ciąży i podczas karmienia piersią. Uczestnictwo w takich grupach pozwala na zdobycie praktycznej wiedzy, wsparcia emocjonalnego i poczucia przynależności.

Dostęp do wiarygodnych źródeł informacji

W erze internetu łatwo jest natknąć się na nieprawdziwe lub mylące informacje na temat odżywiania w ciąży i podczas karmienia piersią. Ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł, takich jak strony medyczne, publikacje naukowe czy rekomendacje towarzystw medycznych.

Przeczytaj na blogu: Dieta w ciąży – co jeść, a czego  unikać? Przykładowy jadłospis

Kluczowe składniki odżywcze w diecie mamy karmiącej

Dieta karmiącej mamy jest kluczowym elementem zarówno dla jej zdrowia, jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Wyglądać dieta powinna tak, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Gdy mamy do czynienia z karmieniem wyłącznie piersią, konieczne jest jeszcze większe skupienie na jakości spożywanych produktów. Dobrze zbilansowana dieta mamy karmiącej wpływa na skład mleka matki, a co za tym idzie – na zdrowie i rozwój dziecka. W przypadkach trudności w spożywaniu, niektórych pokarmów (np. w przypadku alergii u dziecka) warto stosować suplementację.

 • Białko – ważne dla produkcji mleka. Dobrymi źródłami są chude mięso, ryby, jajka, orzechy i nasiona roślin strączkowych,
 • Witamina D – niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości dziecka. Można ją znaleźć w tłustych rybach, jajkach i wzbogaconych produktach mlecznych,
 • Omega-3 – kluczowe dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Znajduje się w tłustych rybach, siemieniu lnianym i orzechach włoskich,
 • Wapń – ważny dla zdrowia kości matki i dziecka. Można go znaleźć w produktach mlecznych, migdałach, brokułach czy nasionach sezamu,

Czego lepiej spożywać i nie jeść karmiąc piersią

Czego nie jeść podczas karmienia piersią, co może zaszkodzić dziecku? Alkohol i kofeina mogą przenikać do mleka matki i wpływać na niemowlę, więc zaleca się ich ograniczenie lub wyeliminowanie. Niektóre ryby, zwłaszcza te o wysokiej zawartości tłuszczów, powinny być spożywane z umiarem. Ostrożność jest również wskazana przy spożywaniu potraw silnie przyprawionych lub ostrych, które mogą zmieniać smak mleka. Każda mama powinna obserwować reakcję swojego dziecka i dostosować dietę indywidualnie, niektóre produkty mogą wywoływać alergię pokarmową u dziecka, wówczas wskazana jest dieta eliminacyjna i wykluczenie tego produktu z jadłospisu.

 • Kofeina – w dużych ilościach może powodować u dziecka rozdrażnienie i problemy ze snem. Zaleca się ograniczenie do 2-3 filiżanek kawy dziennie,
 • Alkohol – przenika do mleka matki i może wpłynąć na rozwój dziecka. Jeśli matka decyduje się na spożycie alkoholu, powinna odczekać kilka godzin przed karmieniem,
 • Ostre przyprawy – mogą zmieniać smak mleka i powodować u dziecka kolki.
 • Błonnik pokarmowy – jego nadmiar może powodować kolki u dziecka.

Zamów catering dietetyczny dla mam karmiących piersią we Fresh Dieta!

Przykładowy jadłospis dla mam karmiących piersią

Oto przykładowy jadłospis dla matki karmiącej piersią:

Śniadanie: Kasza gryczana na mleku z dodatkiem owoców sezonowych i garścią orzechów. Do tego herbata zielona.

Drugie śniadanie (lunch): Kanapka na pełnoziarnistym chlebie z awokado, plasterkiem łososia i szczyptą soli himalajskiej. Do picia szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego.

Obiad: Pieczona pierś z kurczaka z ziołami, sałatka z mieszanki sałat, pomidorów, ogórka i oliwy z oliwek. Do tego kasza jaglana. Do picia woda mineralna.

Podwieczorek: Jogurt naturalny z dodatkiem owoców sezonowych (np. truskawki, maliny) i łyżeczką nasion chia.

Kolacja: Ryba pieczona w folii z cytryną i ziołami, gotowane brokuły, ciecierzyca z sosem tahini. Do picia napar z melisy.

Jest to tylko przykładowy jadłospis – każda mama powinna dostosować swoją dietę do własnych potrzeb, preferencji i możliwości. Pamiętaj o spożywaniu w ciągu dnia dużej ilości płynów (2-3 l), preferowanych jest woda i niesłodzone herbaty. Pamiętaj, że każda dieta powinna być zbilansowana i dostarczać niezbędnych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *