Przepis na idealną focaccię

Co to jest focaccia? Skąd pochodzi i jaka jest jej historia?

Focaccia to ciasto, które na pierwszy rzut oka wygląda, jak ciasto na pizzę. Ta włoska przekąska występuje w co najmniej kilku wersjach, niektóre jej odmiany mogą być suche, inne zaś doprawiane są wyłącznie solą i pieprzem. Co ciekawe, focaccia to danie, które znane było już w starożytności. Różnica polegała wyłącznie na tym, że ciasto przygotowywane było nad paleniskiem. Czym różni się ciasto przygotowywane na pizzę od klasycznej focacci? Czas jego przygotowywania jest znacznie dłuższy. Ciasto musi bowiem wyrosnąć oraz zostać wypieczone w odpowiedniej temperaturze. 

Focaccia pochodzi z Włoch, a jej regionalne odmiany doczekały się własnych nazw:

  • focaccia di Camogli – suche i twarde pieczywo
  • focaccia col formaggio – wytwarzana w regionie Genui
  • focaccia veneta – ciasto podawane z cukrem, masłem i jajkami
  • focaccia dolce – ciasto podawane z miodem, rodzynkami i cukrem
  • focaccia al rosmarino – ciasto podawane z rozmarynem, solą morską, często stanowi podłoże na pizzę
  • focaccia al formaggio – ciasto podawane z rozpuszczonym serem
  • focaccia lb tarte glacee – odmiana, która podawana jest wyłącznie na Wigilii

Jak zrobić idealne ciasto? Szybkie i proste sposoby

Sekretem wykwintnej kuchni włoskiej jest łączenie kilku prostych składników. Przygotowanie ciasta na focaccię wymaga połączenia wyłącznie: mąki, drożdży, soli, wody, oliwy z oliwek. Niezmiernie ważny jest czas wyrabiania ciasta oraz zachowanie odpowiednich proporcji. Idealnie przygotowane włoskie ciasto posiada chrupiącą skórkę oraz miękki i puszysty środek. Wersja podstawowa obejmuje:

  • 3 szklanki mąki pszennej 
  • 5 dag świeżych drożdży lub opakowanie drożdży instant
  • szklankę ciepłej, ale nie gorącej wody
  • 6 łyżek oliwy
  • łyżeczkę soli
  • łyżeczkę cukru (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

W przypadku drożdży świeżych należy włożyć je do miseczki i dodać 2 łyżki ciepłej wody i cukier. Całość wymieszać, do uzyskania spójnej konsystencji. Następnie ciasto należy odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut, aby mogło zwiększyć swoją objętość. Jeżeli ciasto na focaccię wyrabiane będzie na drożdżach instant, należy je dodać do przesianej mąki. 

Następnie dodać sól, połowę oliwy i wody, wymieszać łyżką do czasu połączenia składników. Jeżeli ciasto przybierze kształt kuli, należy przełożyć je na stolnicę posypaną odrobiną mąki. Ciasto należy wyrabiać przez 8-10 min. Na samym końcu można rzucić kilkukrotnie ciastem na stolnicę, wówczas masa powinna stać się bardziej gładka i elastyczna. Tak przygotowane ciasto należy przełożyć do miski i przykryć je czystą ściereczką. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 40 min. 

Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę, posypać mąką i odczekać dodatkowe kilka minut. Po tym czasie ciasto należy rozciągnąć na długość 30 cm średnicy i 1 cm grubości, i ułożyć na przygotowanej, wyłożonej papierem do pieczenia, wysmarowanej oliwą blaszce. Na wierzchu ciasto należy ponownie posmarować oliwą, posypać gruboziarnistą solą i wstawić do piekarnika. Focaccię należy piec przez 15-20 min w temperaturze do 220 stopni. Jak wygląda dobrze upieczona focaccia? Jest lekko przyrumieniona, a jej dołki są nieco brązowe. 

Z czym podawać focaccię? Z czym smakuje najlepiej?

Sposobów na przygotowanie prawdziwie włoskiego dania jest naprawdę wiele. Ze względu na delikatny smak ciasta, focaccię można podawać z dowolnymi wybranymi przez siebie składnikami. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu nieco wytrawnego, słonego smaku, warto do ciasta dodać np. czarne lub zielone oliwki, a do tego rozmaryn. Nierzadko danie to podawane jest z szynką parmeńską czy małymi pomidorkami koktajlowymi. Focaccia świetnie smakuje również z serem kozim lub serem pleśniowym. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu słodkiego smaku, focaccię należy podawać np. z miodem w towarzystwie niewielkiej ilości cukru. 

Jakie przyprawy do focacci?

Najlepiej smakuje ona z gałązkami rozmarynu, który zawiera dużo witaminy C, kwasu foliowego, witaminy A, niacyny czy ryboflawiny. Jest cennym źródłem nie tylko zdrowych tłuszczów, lecz także błonnika. Zioło to świetnie komponuje się smakowo z tymiankiem. Inną przyprawą, które świetnie komponuje się z puszystym ciastem jest szałwia. Roślina bogata jest w witaminę A, B1 oraz C. Posiada cenne garbniki oraz kwasy organiczne. Wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, a w połączeniu z focaccią stwarza duet idealny. Szałwia doskonale wypada w połączeniu z pomidorami. Przez to, że wykazuje lekko ostry smak, świetnie wpasowuje się w dania, w których obecny jest ser o intensywnym smaku, np. cheddar. 

bibliografia:

http://wakacjewlochy.lh.pl/panini-i-focaccia-czyli-kilka-slow-o-wloskich-przekaskach/
https://erasmusu.com/pl/erasmus-blog/erasmus-przepisy/genuenska-foccacia-smak-i-prostota-tradycji-838055
https://www.pyszne.pl/foodwiki/wlochy/focaccia/
https://www.mniammniam.com/focaccia-wersja-podstawowa