Oliwki w codziennej diecie

Kolor oliwki zależy od stanu dojrzałości w jakim została zebrana. Zielone zbierane są w optymalnym momencie dojrzewania. Kolor różowy, winny lub kasztanowy to wynik zbiorów tuż przed ich pełną dojrzałością. Czarne oliwki, które kupujemy w Polsce to zazwyczaj zielone oliwki, które uległy procesowi czernienia w zalewie solankowej.

Warto włączyć oliwki do codziennej diety. Wspomagają trawienie, są niskokaloryczne, zawierają zdrowe tłuszcze, a także wiele witamin i minerałów. Obfitują przede wszystkim w nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie  kwas oleinowy). Ponadto zawierają spore ilości wapnia , potasu , sodu, magnezu, fosforu i żelaza. Są bogate w beta-karoten, witaminę A, E, błonnik, przeciwutleniacze oraz witaminy z grupy B.

 

Wiecie, że oliwki nie tuczą! 12 małych oliwek to średnio 40 kcal.

Ciekawostka jest taka, że wg greckiej mitologii pierwsze drzewko oliwne na Ziemi zasadziła Atena, której Zeus w zamian podarował władzę nad Atenami i Attyką. Uważał on drzewko to za bezcenny podarunek dla ludzkości  oraz klucz do wieczności i antidotum na różne choroby. W efekcie oliwki uważano za świętość, a ludzie nie mogli ich dotknąć.

Oliwki w kuchni, szczególnie śródziemnomorskiej, mają bardzo szerokie zastosowanie. Są świetnym dodatkiem do przekąsek i dań głównych. Dodaje się je do potraw mięsnych, ryb, owoców morza, pizzy, spaghetti i sosów do makronu. Ale najbardziej popularnym sposobem wykorzystania oliwek, jest po prostu dorzucenie ich garści do sałatek.