Nasz szef kuchni zdradza- jak ugotować idealny rosół?

W nasz wpisie opowiemy Wam właśnie o tym. Poniżej znajdziecie kilka rad od naszego szefa kuchni o tym jak przygotować naprawdę smaczny rosół: 

Po pierwsze: klasyczny rosół gotuje się na wołowinie i drobiu. Aby otrzymać jak najlepszy smak zupy potrzebujemy prawdziwej wiejskiej kury (lub przynajmniej z ekologicznej hodowli) oraz wołowy szponder lub łata. 
Po drugie: wyjątkowy aromat nadają mu warzywa. Podstawowy zestaw to tzw. włoszczyzna: marchewka, pietruszka, kawałek selera korzeniowego, kawałek pora oraz natka pietruszki. 
Po trzecie: pamiętajcie, że gotując rosół, zalewamy mięso zimną wodą, wtedy odda cały swój smak i zapach wywarowi. Gorąca woda powoduje, że zewnętrzna warstwa mięsa szybko się „ścina”, co zatrzymuje dalsze uwalnianie się aromatu mięsa do wywaru. A przecież głównie chodzi o to, by rosół był jak najbardziej aromatyczny.  
Po czwarte: tuz przed zagotowanie się rosołu na jego wierzchu tworzą się tzw. szumowiny. Są dwie szkoły jeśli chodzi o to, bowiem jedna mówi, żeby je ściągać, inne zaś mówią, żeby ich nie ruszać.. Niektórzy kucharze wręcz polecają nieszumowanie ze względu na to, że to białko zawiera cenny kolagen.  Szumowiny to nic innego jak ścięte drobiny białka z gotowanych składników. Mogą zawierać nieco zanieczyszczeń, ale jeśli będą długo gotowane na pewno nam nie zaszkodzą. Wywar odszumowuje się specjalną łyżką cedzakową, po to tylko aby zachować jego przejrzystość i klarowność.  
Po piąte: Po jakiejś godzinie od zagotowania dodaj obrane, umyte i pokrojone na mniejsze kawałki marchewkę, seler, pietruszkę korzeń i por. Cebulę i czosnek też obierz. Czosnek przekrój na 2-3 części i dodaj do rosołu. Cebulę opal do czarnego nad palnikiem gazowym lub przypiecz na suchej patelni. Dorzuć do garnka. Gotuj całość ok 1,5 godziny. 
Na pół godziny przed końcem dodaj natki lubczyku, pietruszki i selera oraz sól. 
 

Znasz już przepis na idealny rosół – zatem do dzieła! Co jeszcze warto wiedzieć o tej cudownej zupie?

1. Po wstawieniu rosołu do lodówki i zdjęciu z niego tłuszczu -uzyskamy bulion,  który doskonale sprawdzi się jako baza innych zup. UWAGA: Pamiętaj że, że tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku, poza tym umożliwia lepsze wchłanianie witamin z warzyw. 
2. Bulion taki można przechowywać w lodówce lub zamrażarce, w zamkniętych na gorąco słoikach do 3 miesięcy.
3. Z ugotowanego w rosole mięsa można przygotować na przykład farsz do pierogów, pyz czy krokietów, a także mięso w galarecie. Część warzyw można zjeść razem z rosołem lub zrobić z nich tradycyjną sałatkę jarzynową. 

Nasze babcie mawiały, że„rosół jest dobry na wszystko”, bowiem rosół z kury ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i wpływające pozytywnie na nasz układ odpornościowy. W rosole mamy także pełno witamin i minerałów! Znajdziemy w nim m.in.  żelazo, witaminy A i E, beta-karoten, potas, fosfor, wapń i magnez.

Jedzmy zatem rosół na zdrowie!