Wyróżniamy kilka rodzajów maku:
– mak niebieski – najbardziej znany i nadający się do spożycia , którego ziarna w rzeczywistości są czarne. Ma on jedynie lekkie działanie nasenne.
– mak biały – dodawany do wielu wyrobów cukierniczych – jest delikatniejszy w smaku
– mak lekarski, z którego wytwarzane są różne leki, m.in. opium. I to właśnie on oddziałuje silnie na psychikę, ale wykorzystywany jest tylko w medycynie.
– mak polny – stosowany głównie w kosmetyce
Mówiąc „mak”, najczęściej mamy na myśli mak niebieski. Makowce nie są takie zdrowe, ponieważ w cieście jest dużo cukru i tłuszczów. Ale sam mak jest bardzo wartościowy! Warto go jadać przez cały rok, a nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.
Śmiało możemy stwierdzić, że mak niebieski to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.
Jakie najważniejsze mikroelementy znajdziemy w maku:
1. Wapń- mak jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o zawartość wapnia. Pierwiastek ten jest niezbędny do zachowania mocnych kości i zdrowych zębów. Jego niedobór może spowodować skurcze mięśni, bóle w stawach oraz zaburzenia snu.
2. Magnez– nazywany jest pierwiastkiem życia, ponieważ bierze udział w większości procesów biochemicznych w naszym organizmie. Jego niedobór może objawiać się trudnościami z koncentracją i chronicznym uczuciem zmęczenia.
3. Cynk: reguluje poziom cholesterolu we krwi i wpływa na przyswajanie witamin w naszym organizmie. Ponadto wzmacnia odporność i łagodzi objawy chorób autoimmunologicznych.
4. Żelazo: wpływa na metabolizm cholesterolu i wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego.
5. Witaminy z grupy B: są one odpowiedzialne między innymi za metabolizm tłuszczów i węglowodanów.
6. Te nasionka to także bogate źródło błonnika pokarmowego potrzebnego do prawidłowej pracy układu trawiennego.
7. Witamina E: pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Nazywana jest witaminą młodości nie bez przyczyny.
Zobacz Roślinne źródła żelaza w diecie
Do czego można dodawać mak?
– Każdą sałatkę owocową można posypać suchym makiem
– Przygotowując ciasto na naleśniki czy placuszki można dosypać do niego 1-2 łyżki suchego maku
– Owsianka świetnie smakuje, jeśli doprawimy ją makiem i 2 łyżkami miodu
– Alternatywą makaronu z twarogiem jest właśnie mak – można go użyć dodając do makaronu razem ze stopionym masłem i miodem
CIEKAWOSTKA
Czy wiecie, że właściwości lecznicze maku znane już były w starożytności? Odkryto wówczas, że mak to nie tylko idealny dodatek do potraw, lecz także baza do wytwarzania narkotyków. W naszych czasach z maku produkuje się m.in. leki o działaniu uspokajającym.