Mak – nie tylko na święta!

Wyróżniamy kilka rodzajów maku: 
mak niebieski – najbardziej znany i nadający się do spożycia , którego ziarna w rzeczywistości są czarne. Ma on jedynie lekkie działanie nasenne.  
mak biały – dodawany do wielu wyrobów cukierniczych – jest delikatniejszy w smaku 
mak lekarski, z którego wytwarzane są różne leki, m.in. opium. I to właśnie on oddziałuje silnie na psychikę, ale wykorzystywany jest tylko w medycynie.  
mak polny – stosowany głównie w kosmetyce  

Mówiąc „mak”, najczęściej mamy na myśli mak niebieski. Makowce nie są takie zdrowe, ponieważ w cieście jest dużo cukru i tłuszczów. Ale sam mak jest bardzo wartościowy! Warto go jadać przez cały rok, a nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.  

Śmiało możemy stwierdzić, że mak niebieski to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.  
 

Jakie najważniejsze mikroelementy znajdziemy w maku: 

1. Wapń- mak jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o zawartość wapnia. Pierwiastek ten jest niezbędny do zachowania mocnych kości i zdrowych zębów. Jego niedobór może spowodować skurcze mięśni, bóle w stawach oraz zaburzenia snu. 
2. Magnez– nazywany jest pierwiastkiem życia, ponieważ bierze udział w większości procesów biochemicznych w naszym organizmie. Jego niedobór może objawiać się trudnościami z koncentracją i chronicznym uczuciem zmęczenia. 
3. Cynk: reguluje poziom cholesterolu we krwi i wpływa na przyswajanie witamin w naszym organizmie. Ponadto wzmacnia odporność i łagodzi objawy chorób autoimmunologicznych.  
4. Żelazo: wpływa na metabolizm cholesterolu i wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego.  
5. Witaminy z grupy B: są one odpowiedzialne między innymi za metabolizm tłuszczów i węglowodanów. 
6. Te nasionka to także bogate źródło błonnika pokarmowego potrzebnego do prawidłowej pracy układu trawiennego. 
7. Witamina E: pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Nazywana jest witaminą młodości nie bez przyczyny. 

Zobacz Roślinne źródła żelaza w diecie

Do czego można dodawać mak? 

– Każdą sałatkę owocową można posypać suchym makiem 
– Przygotowując ciasto na naleśniki czy placuszki można dosypać do niego 1-2 łyżki suchego maku 
– Owsianka świetnie smakuje, jeśli doprawimy ją makiem i 2 łyżkami miodu 
– Alternatywą makaronu z twarogiem jest właśnie mak – można go użyć dodając do makaronu razem ze stopionym masłem i miodem 

CIEKAWOSTKA 
Czy wiecie, że właściwości lecznicze maku znane już były w starożytności? Odkryto wówczas, że mak to nie tylko idealny dodatek do potraw, lecz także baza do wytwarzania narkotyków. W naszych czasach z maku produkuje się m.in. leki o działaniu uspokajającym.