Zaprzyjaźnij się z cynamonem!

Cynamon to znana na całym świecie i jedna z najstarszych przypraw, którą wykorzystywano już w czasach starożytnych. Znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie. Stosowano go do balsamowania zwłok, robienia kadzideł, a także jako naturalne lekarstwo. W kuchni pojawił się nieco później.

Przyprawa ta ma słodki smak i korzenny zapach oraz szereg cennych właściwości, które wspomagają nasze zdrowie. Cynamon najczęściej kojarzymy z zimą i Bożym Narodzeniem, bo to właśnie w tym czasie korzystamy z niego najwięcej.

Wśród odmian cynamonu możemy wyróżnić 2 najbardziej znane:

cynamon cejloński – pochodzi z południowo-wschodniej Azji oraz z krajów tropikalnych. Pozyskuje się go z drzewa zwanego cynamonowcem cejlońskim, które może osiągnąć nawet 10 m wysokości! Cynamon cejloński doceniany jest za delikatny i słodkawy smak i jest preferowany  do deserów.
cynamon chiński – występuje w Chinach oraz w Birmie. Pozyskiwany jest z drzewa zwanego cynamonowcem wonnym. Ta odmiana cynamonu ma ostry i silny smak.

Cynamon ma szereg cennych właściwości, które bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie. Warto sięgać po niego częściej niż raz w roku.

Oto jego właściwości zdrowotne: 

– cynamon zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów. Redukuje „zły” cholesterol
– codzienne spożywanie cynamonu powoduje obniżenie poziomu glukozy, dlatego też jest on polecany osobom z insulinoopornością oraz cukrzycą typu 2
–  jest on doskonałym i naturalnym produktem w walce z infekcjami – ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także przeciwzapalne
– badania wykazały, że cynamon należy do tzw. termogeników, czyli substancji, które przyspieszają spalanie tłuszczu oraz przemianę materii. W związku z tym jest on polecany osobom, które chcą stracić parę kilogramy
– cynamon jest dobry na problemy żołądkowe – zapobiega niestrawnością oraz zatruciom pokarmowym. Jest też doskonałym lekiem na biegunkę
– cynamon ma dobroczynny wpływ na bóle reumatyczne. Jest składnikiem większości maści rozgrzewających i przeciwbólowych
– olejek cynamonowy zawarty w cynamonie sprawia ze przyprawa ta ma intensywny aromat. Olejek ten ma właściwości odkażające i antyoksydacyjne, które pozytywnie wpływają na naszą cerę.

Nie należy zapomnieć o tym, że cynamon ma ogromne zastosowanie w kuchni. Przyprawa ta doskonale komponuje się zarówno z wytrawnymi potrawami, jak i z deserami, bądź napojami rozgrzewającymi takimi jak grzane wino, piwo czy różnego rodzaju herbaty.

Zobacz przepis na: Zimowa herbata z cytrusami i przyprawami na rozgrzanie

Najbardziej znane połączenia to: pieczone jabłka z cynamonem, ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem oraz szarlotka!

Zobacz przepis na: Miodowa szarlotka na owsianym spodzie

Mamy nadzieję, że tak jak my pokochacie cynamon i zaprzyjaźnicie się z nim nie tylko w okresie świątecznym! Korzystajcie z jego cennych właściwości na co dzień!