Dieta w trakcie antybiotykoterapii

Antybiotykoterapia może powodować różne skutki uboczne takie jak: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność czy utarta apetytu. Są to głównie sygnały ze strony układu pokarmowego,  dlatego warto w tym czasie nieco zmodyfikować swój jadłospis. Należy pamiętać, że antybiotyki zwalczają bakterie i mogą zaburzać równowagę bakterii w naszym organizmie. Flora jelitowa poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i pomaga organizmowi bronić się przed infekcją wirusową. Dlatego tak ważne jest, by podczas antybiotykoterapii sięgać po probiotyki i prebiotyki. 

Jaka jest między nimi różnica? 
– probiotyki to żywe mikroorganizmy powszechnie znane jako „zdrowe bakterie”. 
– prebiotyki są pokarmem dla pożytecznych bakterii, które żyją w naszych jelitach 

Pamiętajcie, że aby probiotyki i prebiotyki przyjmować w odstępie dwóch godzin od przyjęcia antybiotyku. Ważne jest to szczególnie przy produktach mlecznych zawierających wapń, który osłabia wchłanianie antybiotyku. 

Podczas antybiotykoterapii warto sięgać po takie produkty jak: 
– wszelkiego rodzaju kiszonki np. ogórki kiszone
– jogurty bez cukru 
– kefiry 
– cebula 
– kwaśne owoce 
– czosnek 

By zapobiec awitaminozie i wzmocnić organizm, w czasie leczenia trzeba jeść więcej niż zwykle warzyw i owoców oraz pić świeże soki, które dostarczają najlepiej przyswajalne dla naszego organizmu witaminy i sole mineralne. Najcenniejszą dla układu odpornościowego witaminę C znajdziecie w natce pietruszki, brokułach, brukselce, kiszonej kapuście i cytrusach. Ale UWAGA pamiętajcie, że owoce cytrusowe zawierają związki utrudniające wchłanianie antybiotyku z przewodu pokarmowego, które powodują zmniejszenie jego stężenia we krwi. Dlatego nie wolno popijać leków sokami cytrusowymi – najlepsza do tego jest po prostu  jest woda. 

Zobacz 10 owoców i warzyw bogatych w witaminę C

Biorąc antybiotyk niewskazane jest branie preparatów multiwitaminowych dostępnych w aptece. Witaminy owszem wspierają system obronny organizmu, ale są też dobrą pożywką dla bakterii. Multiwitaminy przydadzą się po zakończeniu kuracji, żeby wzmocnić organizm po leczeniu. 

Pamiętajcie też, że w czasie leczenia antybiotykami nie należy spożywać alkoholu. Po pierwsze może on wejść w interakcję z antybiotykiem, osłabiając jego działanie, a po drugie – alkohol zwiększa objawy niepożądane, w postaci bólu brzucha, niestrawności, nudności i wymiotów. 

Antybiotykoterapia często jest konieczna, aby wrócić do pełnego zdrowia. Dlatego warto zapoznać się z zasadami żywienia, jakie podczas niej panują. Pozwoli to w dużym stopniu obronić  nasz organizm przed wyniszczeniem.