Łosoś wędzony w codziennej diecie

Łosoś jest bardzo znaną i lubianą przez konsumentów rybą. Na polskim rynku występują: łosoś bałtycki, łosoś pacyficzny oraz łosoś norweski pochodzący z hodowli. 
W naszym wpisie skupimy się na wędzonym łososiu. Dostarcza on cennego i pełnowartościowego białka, co oznacza, że zawiera aminokwasy niezbędne organizmowi do codziennego funkcjonowania. Zawarte są w nim również nienasycone kwasy tłuszczowe, których ilość w porównaniu ze świeżą rybą jest znacznie niższa, co niestety obniża wartość energetyczną przetworzonej ryby. 

Łosoś dostarcza cennych żywieniowo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, czyli kwasu DHA oraz EPA. Wędzony łosoś, podobnie jak inne ryby morskie, jest doskonałym żywieniowym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu A, D i E oraz rozpuszczalnych w wodzie witamin z grup B. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie wysoka zawartości witaminy D, której niedobory są powszechne wśród Polaków. Witamina D pełni szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka. Wzmacnia układ immunologiczny, zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym, poprawia nastrój oraz uczestniczy w procesach mineralizacji kości. 

Łosoś wędzony sprawdzi się zarówno w daniach gorących, jak i w zimnych przekąskach. Jest świetnym składnikiem sałatek i ciekawych przystawek. 
 

Łososia znajdziemy także w konserwach, ale UWAGA w tym przypadku drastycznie spadnie jego jakość i zawartość substancji odżywczych.