Polskie superfoods

Do znanych superfoodsów należą: jagody goji, nasiona chia, spirulina, chlorella, jagody acai, surowe kakao. Wymienione wyżej superfoodsy są często dostępne w Polsce w wysokich cenach. Warto zwrócić uwagę na nasze polskie, często niedoceniane i zapomniane superfoods. Przygotowaliśmy małe porównanie oraz odpowiedź jakim polskim odpowiednikiem z łatwością można zastąpić znane superfoods.

  • Żurawina vs jagody goji

Jagody goji są nazywane najbardziej odżywczymi jagodami na świecie. W Polsce jest dostęp głównie do suszonych owoców, a te w wyniku suszenia tracą częściowo witaminę C, są też dosyć drogie. Dlatego warto postawić na żurawinę, którą bez większego wysiłku znajdziemy w sklepach. Żurawina bogata jest w witaminę C, przeciwutleniacze, karoten, flawonoidy, chroni nas w ten sposób przed chorobami serca i układu krążenia. Ponadto warto wiedzieć, że żurawina zwalcza infekcje dróg moczowych.

  • Siemię lniane vs nasiona chia

Nasiona chia czyli szałwia hiszpańska obecnie stały się bardzo popularne na rynku superfoods. Bogate są w białko, magnez czy błonnik pokarmowy. Ich głównym minusem jest cena, dlatego można zainteresować się właściwościami siemienia lnianego, który jest tani i łatwo dostępny. Siemie lniane zawiera mniej błonnika niż nasiona chia, ale bogata jest w ligniany, które są silnymi przeciwutleniaczami. Oba rodzaje nasion zawierają kwasy omega-3, jednak siemię lniane zawiera go więcej. Nasiona lnu obniżają poziom cukru u chorujących na cukrzycę typu 2.

  • Szpinak i natka pietruszki vs spirulina i chlorella

Chlorella i spirulina są algami morskimi, bogate są w białko, witaminy B, E, A oraz w minerały. Algi te wykazują działanie antyalergiczne, antywirusowe, wzmacniające czy antynowotworowe. Bez wątpienia są one bardzo wartościowe, jednak dodając do naszego menu szpinak lub natkę pietruszki dostarczymy porównywalnej ilości witamin i minerałów. Pietruszka bogata jest w witaminy C, B, A, beta-karoten, magnez, żelazo, fosfor, mangan i potas. Natomiast szpinak dostarcza nam żelaza, bogaty jest w antyoksydanty, wapń, mangan, jod, witamin C, K, E.

  • Orzechy włoskie vs orzechy macadamia

Orzechy macadamia charakteryzują się najwyższą zawartością tłuszczów w porównaniu do pozostałych orzechów (ponad 75%), ponadto są cennym źródłem witamin A, E, B. Pozytywnie oddziałują na serce i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Niestety istnieje możliwość, że orzechy macadamia, które są bez skorupek mogą zjełczeć, a pozytywne związki utlenić się. Zalecamy aby sięgać po rodzime orzechy włoskie. W ich skład wchodzi arginina, witaminy z grupy B, witamina E, K, żelazo, wapń, kwas foliowy. Dzięki twardej skorupce mamy pewność, że orzechy się nie zepsują i nie stracą cennych wartości.

  • Kasza jaglana vs quinua

Quinua (komosa ryżowa) jest najbogatszym źródłem białka wśród roślin zbożowych. Co ważne nie zawiera glutenu, którego tak wiele osób w dzisiejszych czasach unika. Poza białkiem quinua bogata jest w wapń, żelazo, magnez, miedź, fosfor. Polska kasza jaglana jest również bezglutenowa- nazywana jest ona ,,królową polskich kasz”. Posiada właściwości zasadotwórcze, bogata jest w witaminy i minerały, lecytynę, która pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i pamięć.

Zachęcamy do korzystania z  ojczystych superfoods! W naszej diecie stawiamy na polskie produkty i znajdziecie w niej komosę ryżową, suszoną żurawinę czy orzechy włoskie. Zapraszamy do zamawiania naszego cateringu!