Siemię lniane- skarbnica witamin

Właściwości odżywcze siemienia lnianego

Siemię lniane posiada szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych i odżywczych, które wynikają miedzy innymi z obecności błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz lignanów. Nasiona lnu zawierają 20-40% błonnika rozpuszczalnego oraz 60-80% błonnika nierozpuszczalnego. Błonnik rozpuszczalny wykazuje właściwości żelujące i pomaga w wiązaniu treści przewodu pokarmowego a dzięki temu dłużej odczuwana jest sytość po posiłku. Obecność lignanów oddziałuje pozytywnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i miażdżycy. Nasiona lnu są idealnym dodatkiem dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ regulują pracę układu hormonalnego. Lignany mogą przyczyniać się również do obniżania poziomu tak zwanego złego cholesterolu LDL oraz poziomu glukozy we krwi, odpowiedzialne są również za hamowanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Jak pić i spożywać siemię?

Nasiona lnu nie posiadają smaku i zapachu, można spożywać je na surowo, lub jako dodatek do innych potraw. Siemię lniane stanowi idealny dodatek do musli, jogurtów czy koktajli. Można je także spożywać w formie naparu, po zalaniu nasion wrzątkiem. Napar z siemienia lnianego wykazuje pozytywne działanie na dolegliwości żołądkowe. Badania wykazują, że bezpieczne dzienne spożycie nasion lnu wynosi około 42g (około 3 łyżek), z czego 1 łyżka dostarcza około 75 kcal. 

W naszym menu pojawił się ostatnio pyszny kisiel malinowy z siemieniem lnianym, zachęcamy do przygotowania takiego deseru w domu!