Zatrzymywanie wody w organiźmie

Sprawdzoną i naturalną metodą walki z toksynami są zioła. Wspomagają pracę nerek, dzięki czemu oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. 

Jeżeli opuchlizna ma łagodny przebieg i nie występują żadne inne dolegliwości, to można sięgnąć po naturalne składniki pomagające usunąć nadmiar wody.

Pomocne w walce z powstającymi obrzękami i gromadzeniem wody w organizmie są ogólnie dostępne zioła moczopędne stosowane w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu. 

Oto lista ziół, które pomogą pozbyć się wody z organizmu:

  • Pietruszka zwyczajna to powszechnie znane zioło i jednocześnie przyprawa, która działa przeciwzapalnie i moczopędne. Spożywanie pietruszki zwiększa objętość wydalanego moczu, co efektywnie wpływa na zmniejszenie zalegających płynów w organizmie powodujących obrzęki. Co więcej pietruszka pomaga również w leczeniu kamicy nerkowej przez zmniejszenie odkładania szczawianów wapnia.
  • Pokrzywa zwyczajna od wieków stosowana jest jako tradycyjny środek moczopędny. Jej ekstrakty z liści czy korzenia zawierają ogromny zestaw witamin. Pokrzywa zawiera również lektynę, związek, który pobudza układ odpornościowy organizmu. Roślina ta jest wykorzystywana również w łagodzeniu problemów trawiennych, nieżytów żołądka, bólów głowy, trądziku oraz ogólnego osłabienia. Niewiele osób wie, że pokrzywa dodatkowo wpływa wzmacniająco na skórę, włosy i paznokcie.
  • Perz właściwy stosowany jest zarówno jako środek moczopędny oraz przeciwzapalny, jak i pomocniczo przy uśmierzania bólu oraz skurczu dróg moczowych.
  • Mniszek lekarski nie tylko powoduje zwiększenie wydalania moczu, ale również działa żółciopędnie oraz przeciwzapalnie.
  • Lubczyk nazywany jest ziołem miłości i z tego powodu często stosowany był jako afrodyzjak. Wiadomo jednak, że lubczyk ma działanie moczopędne, rozkurczowe i rozgrzewające. Działa także na wszelką niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, a także łagodzi bóle menstruacyjne i usprawnia krążenie krwi w organizmie.

Do swojej diety warto włączyć nie tylko same zioła, ale też różnego rodzaju preparaty dostępne w aptece zawierające ekstrakty z wymienionych wyżej ziół. Ponadto preparaty te są wzbogacone często o składniki wspomagające w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Pamiętajcie, że z obrzękami można walczyć również przez zmniejszenie ilości spożywanej soli i wykluczenie z jadłospisu pokarmów wysoko przetworzonych. Ponadto warto włączyć do diety produkty bogate w magnez i potas, takie jak np. pomidory, orzechy, ryby oraz kasze takie jak gryczana, jaglana czy pęczak.

Należy również pamiętać o tym, żeby pić więcej wody, gdyż jej niewystarczająca ilość sprzyja zatrzymywaniu płynów w organizmie. Nie można również zapomnieć o aktywności fizycznej. Już nawet zwykły codzienny spacer może pomóc w zmniejszeniu powstawania obrzęków, zwłaszcza w okolicy stóp i nóg.