Dlaczego biały cukier jest niezdrowy?

Dlaczego biały cukier jest niezdrowy?

 

Nazywany „białą śmiercią”, cukier przyczynia się do rozwoju groźnych schorzeń, takich jak otyłość. Polacy spożywają o około 12 kg więcej cukru rocznie niż przed dziesięcioma laty, co można przypisać naszej miłości do słodkich napojów gazowanych. Te napoje mogą skrócić życie nawet o 15 lat. W 1972 r., kiedy brytyjski fizjolog i ekspert ds. żywienia opublikował wyniki swoich badań wskazujących na szkodliwy wpływ cukru na otyłość, przemysł cukrowniczy zadbał o zdyskredytowanie tych teorii.

W 2009 r. prof. Robert Lustig z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wygłosił wykład „Cukier – gorzka prawda”, w którym argumentował, że powinniśmy postrzegać cukier jako substancję szkodliwą podobną do papierosów czy alkoholu. Otyłość, uznana przez WHO za chorobę w 1996 r., może prowadzić do 229 powikłań, w tym zagrażających życiu. Przewiduje się, że choroby związane z otyłością spowodują śmierć ponad 90 mln osób na świecie w ciągu najbliższych 30 lat.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów, a także zawału serca, udaru, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, przewlekłej choroby nerek, bezdechu sennego i zaburzeń płodności. 

 

Ponadto, otyłość jest przyczyną wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2. Cukrzyca stała się globalną epidemią, a liczba zachorowań nadal rośnie. Cukrzyca prowadzi do problemów sercowo-naczyniowych, uszkodzeń nerek, utraty wzroku, upośledzenia gojenia ran i rozwoju tzw. stopy cukrzycowej.

Statystyki dotyczące otyłości w Polsce są niepokojące. Według NCD Risk Factor Collaboration, trzy na pięć dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Tendencja ta nadal rośnie. Polska ma również najwyższy wzrost liczby otyłych dzieci w Europie. Otyłe dzieci są bardziej narażone na problemy psychologiczne i zaburzenia psychiczne.

Cukrzyca to duże obciążenie finansowe zarówno dla pacjentów, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt leczenia cukrzycy w Polsce wynosi około 7 mld zł rocznie.

 Cukrzyca pokazuje, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, a liczba osób zdiagnozowanych z tą chorobą ciągle rośnie. Szacuje się, że w Polsce jest około 3 mln osób zdiagnozowanych z cukrzycą, ale rzeczywista liczba chorych jest prawdopodobnie wyższa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że chorują na cukrzycę, ponieważ jest to choroba o podstępnych objawach.

W celu zwalczania tego problemu, eksperci zalecają inwestowanie w zapobieganie chorobom i profilaktykę zdrowotną, zamiast koncentrować się wyłącznie na leczeniu. Prezes NFZ podkreśla, że chcą zmienić filozofię wydatków na zdrowie, kierując większą część środków na zapobieganie chorobom i profilaktykę. Takie działania mogą pomóc w hamowaniu przyrostu zachorowań na cukrzycę i inne choroby związane z otyłością.

Jednym ze sposobów zmniejszenia spożycia cukru jest promowanie zdrowszych alternatyw, takich jak napoje niskokaloryczne, naturalne słodziki i przekąski o obniżonej zawartości cukru. Ponadto, edukacja na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej może pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zapobieganiu otyłości oraz cukrzycy.

Również ważne jest zwracanie uwagi na psychologiczne aspekty otyłości i nadwagi, oferując wsparcie osobom, które walczą z problemami emocjonalnymi związanymi z własnym wyglądem i zdrowiem. Terapia i wsparcie psychologiczne mogą być kluczowe w pomaganiu ludziom w walce z otyłością oraz innymi chorobami związanymi z niezdrowym stylem życia.

Wspólnymi wysiłkami, odpowiednią edukacją i inwestycjami w profilaktykę zdrowotną, możemy zmierzyć się z problemem otyłości i chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, co w rezultacie przyczyni się do poprawy zdrowia i jakości życia ludzi.

 

Zamienniki cukru – Poznaj te najzdrowsze!

Zmniejszenie spożycia cukru zawieta wiele korzyści zdrowotnych.  Dla tych, którzy chcą wykorzystać słodzenie potraw, a jednocześnie dbać o zdrowie, istnieje wiele alternatywnych. Zapraszamy do poznania najlepszych zamienników cukru! Jeśli zastanawiasz się nad zdrowym sposobem na jedzenie, sprawdź ofertę wchodząc na https://freshdieta.pl/

 

Stewia to naturalny słodzik pozyskiwany z liści roślin Stevia rebaudiana. Jest aż 200 razy słodsza niż cukier. Stewia może być korzystna dla osób z cukrzycą, co nie wpływa na poziom cukru we krwi.

Ksylitol

Ksylitol to alkohol cukrowy, który naturalnie występuje w niektórych owocach i warzywach. Jest to rodzaj cukru pod względem smaku i wyglądu, ale zawiera o 40% mniejszą ilość. Ksylitol może pomóc w poprawie zdrowia zębów, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Erytrytol

Erytrytol to kolejny alkohol cukrowy, który jest bezpiecznym zamiennikiem cukru. Zawiera tylko 6% zwiększonego cukru i nie wpływa na poziom cukru we krwi. Erytrytol jest często używany jako słodzik w produktach „bez cukru” i nie powoduje wzdęć ani innych dolegliwości żołądkowych.

Owoc mnicha (luo han guo)

Owoc mnicha, również znany jako luo han guo, to słodzik pozyskiwany z owoców roślin Siraitia grosvenorii. Ma smak cukru ale jest  około 150-200 razy słodszy. Monk fruit jest kaloryczny i nie wpływa na poziom cukru we krwi, co czyni go idealnym dla osób z cukrzycą

Agawa

Syrop z agawy to słodzik pozyskiwany z roślin agawa. Zawiera więcej niż cukier, ale jest również słodszy, co pozwala na dodanie ilości syropu w potrawach. Syrop z agawy ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​wpływ na poziom cukru we krwi jest niższy niż cukier. 

Ksylitol z kory brzozy

Ksylitol z kory brzozy to naturalny słodzik pozyskiwany z kory drzewa brzoza. Ma zbliżony smak i teksturę do cukru, ale zawiera o 40% mniej dużej. Ksylitol z kory brzozy ma również korzystny wpływ na zdrowie zębów, dobry hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Warto poeksperymentować ze słodzikami, aby znaleźć ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoich przepisach.