Owoce, które popularnie nazywamy jagodami są to nic innego jak owoce borówki czarnej lub mówiąc przestarzale czerniny. W Polsce występują naturalnie w postaci krzewinek w lasach, na terenach podmokłych, wilgotnych i na wrzosowiskach. Sezon na nie zaczyna się w lipcu i trwa do września, więc warto z niego skorzystać, gdyż teraz mają najwięcej cennych składników.
Czarne jagody właściwości:
Jagody posiadają największe zdolności antyoksydacyjne ze wszystkich badanych warzyw i owoców. Pisząc krótko to jedne z najzdrowszych owoców jakie możesz zjeść. To co czyni czarne jagody wyjątkowymi to duża zawartość antocyjanów (barwnika, który nadaje im intensywnie niebiesko – fioletowy kolor). Lista właściwości prozdrowotnych antocyjanów jest imponująca m.in: zapobiegają chorobom układu krwionośnego, miażdżycy, rozwojowi cukrzycy i nowotworom, a więc głównym chorobom cywilizacyjnym XXI wieku. Ponadto działają antyzapalnie, zwiększają odporność organizmu oraz chronią wzrok. Suszone owoce ze względu na dużą zawartość garbników i pektyn, działają przeciwbiegunkowo. Świeże owoce zaś mają działanie rozluźniające przy zaparciach. Warto wspomnieć o ich działaniu przeciwpasożytniczym (na owsiki, oraz glisty ludzkie), Są również źródłem wielu witamin (A, C, B1, B2, PP, K) i minerałów (cynk, miedz, mangan ). Najnowsze badania wykazują, że spożywanie czarnych jagód, może mieć wpływ na rzadsze występowanie chorób degeneracyjnych mózgu (chodzi tu głównie o chorobę Alzheimera i Parkinsona).
Ważne: Jagody przed spożyciem wymagają dokładnego umycia, gdyż nieoczyszczone mogą spowodować groźne zakażenie tasiemcem tzw bąblowicą.
Jagody wykorzystanie kuchni:
Możliwości jest wiele, z jagód możemy przyrządzić: sok, kompot, dżem, nalewkę, świetnie posłużą jako dodatek do ciast, deserów, koktajli, nadzienie do bułeczek, naleśników czy pierogów. Jagody doskonale nadają się do mrożenia, dzięki czemu możemy cieszyć się ich smakiem również w okresie jesienno-zimowym
My zaś dzielimy się przepisem na proste w wykonaniu muffinki z jagodami:
Składniki:
-150g jagód
-100g masła
-2 jajka
-100 ml mleka krowiego lub roślinnego
– 1,5 szklanki mąki (ok. 250g)
3/4 szklanki cukru trzcinowego
– sok z połówki cytryny
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
W jednej misce mieszamy mokre składniki – roztopione masło, mleko, sok z cytryny, jajka.
W drugiej misce mieszamy suche składniki – mąkę, cukier, proszek do pieczenia.
Mokre i suche składniki delikatnie łączymy wsypujemy jagody.
Ciasto nakładamy do papilotek ułożonych w foremce do muffinek.
Pieczemy przez ok. 25 minut w temperaturze 180 st. C
Smacznego 🙂