Kiedy zgłosić się po poradę do dietetyka?

Dietetyk to nikt inny jak specjalista do spraw żywienia człowieka. Pomaga leczyć różne choroby bezpośrednio związane z żywieniem, czyli np. nadwagę czy otyłość – tzw. choroby dietozależne.  Jego zadaniem jest nauka zdrowego odżywiania oraz opracowywanie zaleceń żywieniowych dla osób pragnących skorzystać z jego usług.

Poniżej odpowiadamy na pytania:

 1. Czym zajmuje się dietetyk?
 2. Czym różni się psychodietetyk od dietetyka?
 3. Kiedy pójść do dietetyka?
 4. Jak wybrać dobrego dietetyka?

Co robi dietetyk?

Dietetyk pełni rozmaite role od edukacji przez nadzór żywieniowy po wspieranie lekarzy innych dziedzin. Oto, co robi profesjonalny dietetyk: 

 • Uczy racjonalnego odżywiania się
 • Określa wpływ składników pokarmowych na działanie organizmu człowieka
 • Wykonuje badania produktów żywnościowych oraz ich pochodzenia i składów
 • Ocenia wpływ, który wywierają na siebie pewne składniki znajdujące się w pokarmie
 • Sprawdza zależność składników pokarmowych w reakcji z lekami na różne schorzenia;
 • Planuje żywienie dla osób w różnym wieku;
 • Ustala plan żywienia dla osób indywidualnych oraz całych grup
 • Opracowuje metody leczenia zaburzeń żywieniowych
 • Ustala jadłospis
 • Nadzoruje prawidłowe żywienie w placówkach żywienia zbiorowego.

Wszystkie diety w naszej ofercie są opracowywane przez dietetyków. Sprawdź dietę pudełkową na terenie Lublina i Świdnika przygotowaną przez specjalistów do spraw żywienia!

Dietetyk a psychodietetyk – czym się różnią?

Dietetyk może posiadać również profesję psychodietetyka, która związana jest z leczeniem niedowagi, a także nadwagi. Zaburzenia emocjonalne bardzo silnie wpływają na sylwetkę oraz postrzeganie własnego ciała, stąd zrodziła się potrzeba profesjonalnej pomocy w zakresie łączącym te dwie dziedziny: psychologię i dietetykę.

Warto jednak pamiętać, że psychodietetyk nigdy nie zastąpi psychologa. Jego głównym celem jest odnalezienie żywieniowych i pozażywieniowych przyczyn obecnego stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. 

Kiedy udać się do dietetyka?

Do dietetyka można się udać, nie tylko w celu stworzenia indywidualnego jadłospisu, lecz także po to, aby dostosować dietę do trybu życia. Pacjenci coraz częściej decydują się na wizytę u dietetyka po to, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. 

Rola dietetyka jest dużo bardziej złożona, ponieważ polega na dokładnym i szczegółowym dobraniu produktów i składników do potrzeb naszego organizmu, które nierzadko zdeterminowane są przez różne sytuacje i okoliczności. Dostosowanie diety do trybu życia znacząco poprawia stan zdrowia i samopoczucie. Samodzielne wykluczenie pewnych produktów z diety może doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów. W efekcie organizm będzie odczuwał spadek składników odżywczych, co przełoży się na gorsze samopoczucie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Dlatego tak ważne jest opracowanie diety adekwatnej do trybu życia. 

Nawyki żywieniowe bardzo trudno jest zmienić, tym bardziej z dnia na dzień. W opinii specjalistów nie ma produktów zakazanych, trzeba tylko pamiętać, aby jeść je z umiarem. W takiej sytuacji dietetyk powinien prowadzić pacjenta ku zmianie nawyków, na tyle na ile jest on w stanie wprowadzać pozytywne zmiany. 

Przykładem zmiany nawyków może być regularne spożywanie posiłków czy jedzenie mniejszych porcji, które pozwalają kontrolować masę ciała. Kluczowe jest także ograniczenie cukru lub zastąpienie go węglowodanami złożonymi. Jedzenie w spokoju, nie w szybkim tempie również może wpłynąć na poprawę samopoczucia. 

Podsumowując: dietetyk zwraca uwagę nie tylko na ilość jedzenia, ale też jego jakość, wartości odżywcze, regularność, a nawet okoliczności i styl spożywania posiłków.

Skorzystaj z konsultacji z dietetykiem Fresh Diety >>>

Jak wybrać profesjonalnego dietetyka?

Przed udaniem się do dietetyka warto zaczerpnąć wiedzy na temat jego profesji. Bardzo dużo opinii oraz ocen można znaleźć na różnego rodzaju forach internetowych, na których to pacjenci dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami z danym specjalistą.

Wizyta u dietetyka nie powinna być krótsza niż 40-60 min. Zazwyczaj podczas pierwszego spotkania wykonuje się szczegółowy wywiad z pacjentem. Dopiero później można przybliżać się do stworzenia jadłospisu. 

Bardzo często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą przypuszczenia specjalisty i wykluczą jakiekolwiek przeciwności w zastosowaniu diety. Dietetyk nigdy nie powinien oferować diety ogólnej, która pasuje do każdego. Taka dieta po prostu nie istnieje. 

Dietetyk powinien kontrolować samopoczucie pacjenta oraz na bieżąco aktualizować zaleconą dietę na podstawie wyników badań, aby nie doprowadzić do niedoborów witamin czy minerałów. 

Specjalista do spraw żywienia nigdy nie powinien sprzedawać tanich środków odchudzających, które są niewiadomego pochodzenia. 

Dietetyk powinien sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej pacjenta, aby dostosować jego leczenie. Jeżeli lekarz specjalizuje się w redukcji masy ciała, powinien posiadać wiedzę na temat chorób otyłości oraz metod ich leczenia. W przypadku jakiejkolwiek choroby specjalista do spraw żywienia powinien krytycznie podchodzić do indywidualnego przypadku i nie obiecywać spektakularnych efektów w krótkim czasie. 

Źródła:

Dietetyk – kim jest dietetyk i jak wybrać dietetyka? (poradnikzdrowie.pl) 

Czym zajmuje się dietetyk i w czym pomoże? (biogo.pl)

Dietetyk – kiedy szukać porady dietetyka? (medicover.pl)