Fasolka szparagowa w diecie

Ten tekst odpowie na następujące pytania:

  1. Czym różni się fasolka szparagowa żółta od zielonej?
  2. Jakie są właściwości zdrowotne fasolki szparagowej?
  3. Jaki jest indeks glikemiczny fasolki szparagowej?
  4. Ile kalorii ma fasolka szparagowa?
  5. Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową podczas ciąży?
  6. Kto powinien ograniczyć spożycie zielonej i żółtej fasolki?
  7. Z czym jeść fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa – rodzaje

Fasola szparagowa jest odmianą klasycznej fasoli. Jednoroczna roślina strączkowa pochodzi z Ameryki, w której to znana jest od ponad 7000 lat. Aktualnie warzywo uprawiane jest w prawie wszystkich krajach świata. Do największych producentów można zaliczyć: Chiny, Indonezję, Turcję, Indie czy Tajlandię. 

Fasolka uprawiana w Polsce przyjmuje formę żółtą i zieloną o okrągłych strąkach. Występują także odmiany karłowe, które wymagają podporu. 

Czym różni się zielona fasolka szparagowa od zielonej?

Zielona fasolka szparagowa jest nieco bardziej wyrazista w smaku. Doskonale nadaje się do wielu letnich sałatek, a nawet do śniadań, czy dań kuchni orientalnej. Świetnie komponuje się smakiem z makaronem sojowym czy ogórkiem kiszonym. 

Żółta fasolka szparagowa jest nieco delikatniejsza w smaku, bardziej kremowa. Już po krótkim obgotowaniu nadaje się do dań mięsnych czy przeróżnych sałatek. Można z niej przygotować także letnią zupę z dodatkiem innych warzyw sezonowych. Doskonale komponuje się smakowo w towarzystwie marchewki, ziemniaków, czosnku oraz cebuli. Ze względu na sezonowość fasoli jest ona dostępna wyłącznie w wybranych miesiącach w roku. Można ją jednak dostać w formie mrożonej. 

Fasolka szparagowa – właściwości 

Fasolka szparagowa powinna być spożywana przez wszystkich, bez względu na wiek. Jej prozdrowotne właściwości pozytywnie wpływają na wiele układów w organizmie, usprawniając ich pracę.

Jedną z właściwości rośliny strączkowej jest jej działanie przeciwnowotworowe. Duże ilości silnych przeciwutleniaczy, czyli flawonoidów, chronią organizm przed szkodliwym działaniem rodników odpowiedzialnych za postępowanie procesów starzenia. Wsparcie w postaci witaminy C, E i A dodatkowo zwiększa ochronę organizmu. 

Fasolka szparagowa jest świetnym wspomagaczem trawienia. Zielone ziarna znajdujące się w roślinie zmniejszają ryzyko pojawienia się zaparć. Obecny w roślinie mangan pomaga skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze z pokarmu. Witamina C i beta-karoten zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. 

Niestety, fasolka może wywoływać wzdęcia, dlatego zaleca się spożywanie w ograniczonej ilości przez osoby, które mają problemy z układem pokarmowym. Można także spożywać ją z przyprawami usprawniającymi trawienie, aby zredukować gazy.

Fasolka szparagowa świetnie sprawdzi się w diecie obniżającej poziom złego cholesterolu. Obecne w niej składniki takie jak: kwas foliowy, ryboflawina, magnez czy witamina B6 wspomaga pracę układu krążenia, sprawnie obniżając ciśnienie krwi, zapobiegając udarom mózgu. Regularne spożywanie fasoli zapobiega miażdżycy, czy zawałom serca. 

Duża zawartość witaminy C wzmacnia układ odpornościowy, przed różnego rodzaju infekcjami czy chorobami. Lekarze dowiedli, że zawarta w fasolce witamina K poprawia krzepliwość krwi, przez co zmniejsza się krwawienie podczas menstruacji. Roślina strączkowa łagodzi objawy PMS, takie jak drażliwość czy wahania nastroju.

Warzywa strączkowe wykazują działanie zasadotwórcze, przez co polecane są do odkwaszania organizmu. Regularne spożywanie tego typu produktów umożliwia zachowanie większej równowagi kwasowo-zasadowej.

Fasolka szparagowa – indeks glikemiczny i kaloryczność

Fasolka szparagowa jest idealnym warzywem do odchudzania. Jej niska kaloryczność i bogactwo potasu przyspieszają proces wydalania toksyn z organizmu. Polecana również do spożycia przez diabetyków. Niski indeks glikemiczny pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. 

Zielona i żółta fasolka szparagowa mają bardzo zbliżone właściwości. Również ich IG i kaloryczność są takie same:

  • IG fasolki szparagowej = 15

Trzeba pamiętać, że indeks glikemiczny podnosi się wraz z obróbką termiczną i mechaniczną składnika. Jeśli więc chcesz utrzymać niskie IG fasolki szparagowej, gotuj ją krótko.

  • 100 g ugotowanej fasolki dostarcza 30 kcal

Fasolka szparagowa a ciąża

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, ale także dla jej organizmu, który potrzebuje większej uwagi niż dotychczas. Fasolka szparagowa, która zawiera znaczne ilości żelaza i kwasu foliowego, jest idealnym warzywem wspierającym ciało kobiety w ciąży. Lekarze podpowiadają, aby fasolkę szparagową łączyć z produktami bogatymi w witaminę C. Dochodzi wówczas do lepszego wchłaniania żelaza. Nawet jedna filiżanka zielonej fasolki szparagowej może dostarczyć ok. 10% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Fasolka może również obniżyć poziom cholesterolu i działać hipotensyjnie, czyli obniżać ciśnienie krwi. 

Przeciwwskazania do jedzenia fasolki szparagowej

Mimo tak wielu prozdrowotnych właściwości, rośliny strączkowe mogą doprowadzić do komplikacji w funkcjonowaniu tarczycy. Osoby z zespołem jelita drażliwego i innymi chorobami gastrycznymi mogą mocniej odczuwać dolegliwości po spożyciu roślin strączkowych. Ostrożni w spożywaniu fasolki szparagowej powinni być także ci, którzy cierpią na refluks czy choroby związane z wrzodami.

Chcesz zamówić dietę pudełkową, ale masz specyficzne potrzeby?

Sprawdź, jakie jadłospisy proponuje Fresh Dieta >>>

Skontaktuj się z nami – skomponujemy dietę dla Ciebie! >>>

Z czym jeść fasolkę szparagową?

Wspomnieliśmy wyżej, że warto łączyć fasolkę szparagową ze składnikami bogatymi w żelazo, a także z jakimi smakami komponuje się najlepiej. Popularną formą podania jest ugotowana fasolka szparagowa podana z bułką tartą podsmażoną na maśle. Ten wariant, choć pyszny, może stać się bombą kaloryczną! Żeby poprawić właściwości zdrowotne takiego posiłku, zastąp bułkę tartą płatkami drożdżowymi.

Zaskakująco smaczne jest także połączenie fasolki szparagowej z innym sezonowym strączkowym warzywem – bobem! To połączenie może stanowić podstawę sałatki, do której dodasz suszone pomidory, prażone pestki dyni, suszone pomidory i rodzynki.

Jeśli kalorie Ci niestraszne, możesz przyrządzić fasolkę szparagową zapiekaną w sosie beszamelowym.

Fasolka szparagowa doskonale uzupełnia też dania kuchni wschodniej. Wystarczy ugotować ją w mleku kokosowym i curry, podawać z ryżem.

Bibliografia:

Fasolka szparagowa – właściwości i wartości odżywcze, kalorie (poradnikzdrowie.pl)

Fasolka szparagowa – prawdziwa kopalnia witamin (swiezoznawcy.wp.pl)

Fasolka szparagowa – kalorie i rodzaje, właściwości, przygotowanie, ciekawostki (zywienie.abczdrowie.pl)

Dieta przed ciążą. Fasolka szparagowa: zielone źródło kwasu foliowego (chcemybycrodzicami.pl)