Rodzaje herbat

Skąd się wzięła herbata? Jakie są rodzaje herbat?

Herbata jest to nic innego jak napar, który przyrządza się z liści, zaliczanych do rodzaju kamelia. W Polsce herbatą nazywa się również napary z różnego rodzaju ziół czy suszonych owoców. Historia herbaty sięga czasów przed naszą erą. Pierwotnie napar z liści herbaty pili Chińczycy. Z czasem popijanie tego gorącego napoju stało się rytuałem powtarzanym na całym świecie. W Europie herbata pojawiła się dopiero w XVII wieku, a pierwszym krajem, który zaczął pić herbatę była Wielka Brytania. W Polsce zaś, zwyczaj ten rozpowszechnił się za sprawą Rosjan. Na ten moment Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów spożywających największe ilości herbaty na świecie. Herbaciane sklepy obecne są teraz w niemal każdym centrum handlowym. Jakie są rodzaje herbat? Na ten moment wyróżnia się przynajmniej pięć rodzajów herbaty. Podział ten powstał w oparciu o stopień utlenienia liści, kolor liści oraz kolor naparu. 

Właściwości poszczególnych herbat

Herbata czarna –zdecydowanie najstarszy napój na świecie, który bardzo często pity jest jako zamiennik kawy. Czarna herbata posiada wiele prozdrowotnych właściwości, do których należy wzmacnianie naczyń krwionośnych. Zawarte w kawie flawonoidy skutecznie opóźniają procesy starzenia się. Czarna herbata posiada katechiny, które odpowiedzialne są za obniżanie poziomu złego cholesterolu, przez to może chronić przed miażdżycą. To silny napój przeciwutleniający, który zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Herbata czarna świetnie pobudza organizm, przeciwdziała zmęczeniu, wprowadza w dobry nastrój. Co więcej, wykazuje właściwości odkażające, dlatego sprawdza się na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe.

Herbata zielona – napój, który wspomaga leczenie ponad 60 różnych schorzeń. Mimo iż gatunki zielonej herbaty różnią się od siebie wyglądem liści, smakiem, czy zapachem, wszystkie wyróżniają się wysoką zawartością kofeiny. Zielona herbata posiada szeroki zestaw polifenoli, antyoksydanty, alkaloidy, aminokwasy, lipidy, teiny, garbniki, witaminy A,B,C,E oraz pierwiastki takie jak: potas, miedź, wapń, cynk, fluor, czy mangan. Zielona herbata posiada właściwości pobudzające i orzeźwiające. Zwiększa zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, usuwa uczucie senności czy znużenia. Wspomaga układ krążenia, zwiększając przepuszczalności naczyń krwionośnych, zapobiega tworzeniu się skrzepów oraz chorób takich jak: nadciśnienie, choroba wieńcowa, udar mózgu, zawał serca. Oprócz tego poprawia wygląd skóry i zapobiega paradontozie.

Herbata czerwona – rodzaj herbaty, który posiada wiele właściwości. Wśród nich znajduje się eliminacja wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój chorób nowotworowych. Skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Czerwona herbata wspomaga utratę masy ciała. Działa normalizująco na ciśnienie krwi. Wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, odchudzające, antyutleniające się i antynowotworowe. Regularne picie czerwonej herbaty zapobiega próchnicy czy grypie. Zawarte w czerwonej herbacie polifenole regulują wydzielanie żółci i pozytywnie wpływają na trawienie i przemianę tłuszczów. Napój ten nada się przy niestrawności, czy schorzeniach układu pokarmowego. 

Herbata biała – herbata, która zbierana jest na etapie pąków. Cechują się one białym meszkiem, stąd jej nazwa. Biała herbata uznawana jest za towar luksusowy. Do jej największych właściwości należą zdolności przeciwutleniające, które oznaczają działanie ochronne i przeciwstarzeniowe. Biała herbata ma zdecydowanie cenniejsze właściwości od pozostałych rodzajów herbat. Wśród innych jej właściwości można znaleźć wpływ na układ odpornościowy. Co więcej, zapobiega rozwojowi bakterii próchniczych, skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, stymuluje pracę mózgu i poprawia nastrój. Ciekawostką może być fakt, że dodawanie cukru do białej herbaty zmniejsza jej właściwości lecznicze.

Herbata żółta – najrzadziej spotykany rodzaj herbaty, niekiedy nazywana cesarską. Posiada w sobie bogactwo przeciwutleniaczy. Obecność flawonoidów wpływa na hamowanie wzrostu komórek rakowych. Żółta herbata skutecznie rozrzedza krew i poprawia funkcję tętnic. Ponadto reguluje ciśnienie, chroni serce oraz cały układ krążenia. Ze względu na mniejszą zawartość kofeiny, jest bardziej tolerowana przez żołądek. Wykazuje również działanie przeciwmiażdżycowe. Regularne picie żółtej herbaty zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu oraz innych chorób cywilizacyjnych. 

bibliografia:
https://zdrowie.wprost.pl/fitness/10145248/czarna-herbata-i-jej-cudowne-wlasciwosci-prozdrowotne.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie-aa-et7U-jxQi-FX4F.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,czerwona-herbata—wlasciwosci-i-opinie,artykul,1726096.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,biala-herbata—wlasciwosci–zastosowanie–sposob-parzenia,artykul,1730446.html
https://biotechnologia.pl/biotechnologia/zolta-herbata-co-warto-o-niej-wiedziec,12404