Jedzenie oczami czyli uczta dla zmysłów

Jak wygląd jedzenia wpływa na smak?

Wygląd jedzenia pomaga nam określić jego estetykę. Trudno zatem nie zgodzić się z tezą, że zmysł wzroku znacząco wpływa na smak, a nawet na intensywność odczuwanego przez nas głodu. Na świecie wykonano wiele badań, które potwierdziły hipotezę, jakoby wygląd potrawy miał wpływ na ocenę smaku. 

Wszystkie zmysły, jakie posiadamy wpływają na nasz sposób postrzegania świata. To właśnie dzięki nim nie tylko smak potrawy ma znaczenie, lecz także wygląd oraz zapach. Istnieje przekonanie, że bardziej nasycone kolory potraw zwiększają ludzki apetyt. Równie ważnym jest także rozmiar porcji, jaka znajduje się na talerzu. Porcja dania zaserwowana na mniejszym talerzu, optycznie wydaje się nam większa, przez co częściej jesteśmy w stanie coś zostawić. Rozmiar sztućców również jest istotny. Jeżeli występują one w nieco mniejszym rozmiarze, bardziej prawdopodobne jest, że będziemy jeść wolniej.

Co ciekawe zdrowy organizm, któremu aktualnie brakuje pewnych składników odżywczych, może dawać sygnały w postaci zwiększonego apetytu na te właśnie produkty. Niestety nasza intuicja, nie zawsze dobrze nam podpowiada. Gdyby było przeciwnie, zapewne częściej sięgalibyśmy po produkty bogate w prawdziwą energię. W rzeczywistości jednak częściej stawiamy na produkty słodkie, słone i przede wszystkim wysokoprzetworzone. 

Jak urozmaicić nasze posiłki, jak dodać im koloru?

Dieta powinna być urozmaicona, gdyż w przeciwnym razie stracimy ochotę do ciągłego przygotowania różnorodnych posiłków i popadniemy w rutynę. Ciągłe spożywanie tych samych produktów, posiłków może sprawić, że jedzenie przestanie być po prostu atrakcyjne. Jak urozmaicić danie? W diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów. Najlepiej sięgać po produkty pełnowartościowe, które bogate są w witaminy i składniki mineralne. Pełnoziarniste kasze, makarony, ciemne pieczywo czy brązowy ryż zawierają wiele cennego błonnika, który usprawnia pracę jelit. Każdego dnia na talerzu powinny znaleźć się dania, w których znajdują się warzywa i owoce. Są one źródłem wielu witamin, składników mineralnych, antyoksydantów. Warto postawić na produkty sezonowe, które mogą stać się pełnowartościową przekąską. Dla zdrowego człowieka produkty mleczne powinny pojawić się przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Szczególnie powinny spożywać je dzieci oraz młodzież. Nie można zapominać o białku zwierzęcym. Mięso oraz ryby to kolejny niezbędny produkt, który dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym jest w stanie wzmocnić układ odpornościowy, chronić układ krążenia, wspomagać pracę układu nerwowego. Dieta urozmaicona to taka, w której nie brakuje zdrowych tłuszczy. Dzięki nim zwiększa się kaloryczność dań i dłużej czujemy się syci. Używane tłuszcze powinny wyróżniać się ponadprzeciętną jakością. Warto postawić na wartościowe oleje, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dania pełne kolorów

Jeżeli zależy ci, aby potrawy były pełne kolorów postaw na sezonowe warzywa i owoce. Niedbały dobór artykułów spożywczych, przygotowywanie potraw na szybko pod presją czasu, z pewnością nie spowoduje, że dania będą dla nas atrakcyjne. Jakie potrawy wpisują się w dietę urozmaiconą? Przyjmuje się, że w diecie osób dorosłych całodzienne pożywienie powinno składać się z co najmniej 15 produktów. Powinny się one zmieniać w poszczególnych dniach 10-dniowego jadłospisu. Wymaga to zatem zwiększenia uwagi dotyczącej kompletowania zakupów.

Danie pełne kolorów czyli jakie? Kolor pożywienia tak, jak jego estetyczny wygląd ma ogromne znaczenie. To właśnie barwa produktów często przesądza o tym, czy mamy ochotę je zjeść. Decydując się na zakup produktów będących w różnych kolorach, bezpośrednio wpływamy nie tylko na stan naszego ciała, lecz także ducha. Dzięki nim łatwiej możemy przygotować danie, które na pierwszy rzut oka, wydaje się nam dobre. Kolor żółty buduje przede wszystkim optymistyczne nastawienie do życia. Warzywa i owoce będące w tym kolorze z reguły działają antydepresyjnie. Owoce takie jak morele, mango czy ananas wykazuje ogromne ilości błonnika. Kolor czerwony dodaje pewności siebie. W kuchni, barwa ta kojarzy się z warzywami i owocami, które zasobne są w likopen, który przeciwdziała rozwojowi komórek nowotworowych. Co więcej, za soczysty kolor czerwony odpowiadają barwniki antocyjany, które mają działanie przeciwutleniające. Kolor zielony zwykle odpręża i wywołuje uczucie spokoju. Niemal wszystkie warzywa i owoce będące w tym kolorze zawierają kwas foliowy i chlorofil. Dzięki temu obniżają ciśnienie krwi, oczyszczają z toksyn, pobudzają procesy trawienne. Kolor pomarańczowy motywuje do działania i dodaje energii. Produkty w tym kolorze zwykle regulują gospodarkę wodną, ponadto są one bogate w witaminy C i A. 

bibliografia:

http://hungryeyes.pl/recipe/205/-Jedzenie-oczami-czyli-jak–widok-jedzenia-wp%C5%82ywa-na-apetyt?
https://mintmag.pl/jedzenie-kolorami/
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/urozmaicona-dieta-pozwoli-zachowac-zdrowie-sprawdz-co-radza-specjalisci/ar/8073398