Sezon na szparagi!

Szparagi bywają określane mianem „skarbnicy witamin” ponieważ są jednymi z najbardziej wartościowych warzyw. Poza właściwościami prozdrowotnymi wyróżnia je wspaniały, lekko gorzkawy smak.  

Zanim powiemy, jakie właściwości mają szparagi przyjrzymy się jego pochodzeniu, które przypisuje się je do basenu Morza Śródziemnego lub zachodnich części Azji. Jedno jest pewne – istnieją przesłanki, że już starożytni Rzymianie zajadali się szparagami. Dziś uprawia się je niemal na całym świecie, w tym także w Polsce. 
 

NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY SZPARAGÓW 
Wśród szparagów wyróżnia się takie odmiany jak białe, zielone i fioletowe.  

Szparagi białe są najpopularniejsze w Polsce. Rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie są w stanie wytwarzać żadnego barwnika i stąd właśnie ich biały kolor. Charakteryzują się delikatnym smakiem. Są nieco twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem dobrze jest je obrać. 

Szparagi zielone wyrastają ponad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwiają się na kolor zielony. Zielone szparagi są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i mocno wyraziste w smaku. Młode zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości. 

Szparagi fioletowe rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i posiadają grubą łodygę o barwie purpurowo-fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą one rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. W związku z tym bardzo trudno je kupić. 

Warto zaznaczyć, że szparagi są niskokaloryczne (w 100 g zawierają zaledwie 18 kalorii), przez co zalecane są osobom stracić parę kilogramów. 

Tak jak już pisaliśmy szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych, takich jak: 

– kwas foliowy – odpowiada za prawidłowy rozwój płodu oraz spowalnia proces starzenia  
– witaminy C i E oraz beta-karoten – poprawiają kondycję naszej skóry, włosów i paznokci 
– asparagina – wspomaga pracę nerek 
– wapń, fosfor – odpowiedzialne za stan naszych kości i zębów 
– glutation – wzmacnia układ odpornościowy oraz wspomaga pracę wątroby 
– błonnik – poprawia perystaltykę jelit, 
– inulina – to prebiotyk odżywiający pożyteczne bakterie jelitowe i zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego 

Właściwości zdrowotne szparagów: 

1. Obniżą ciśnienie, poziom cholesterolu oraz wzmacniają serce 
2. Są moczopędne, dlatego szczególnie zalecane są osobom mającym częste infekcje dróg moczowych 
3. Zawierają dużo beta-karotenu, który nie tylko wspomaga układ krążenia, lecz także pracę oczu 
4. Wzmacniają kości i zęby 

Przeciwwskazania do jedzenia szparagów 

Ponieważ zawierają one dużo puryn, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie, w związku z tym nie powinny ich spożywać osoby chorujące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. Zaś u osób z problemami z perystaltyką jelit szparagi mogą powodować uczucie wzdęcia.  

Nasza rada 
Nie wyrzucaj obierek i końcówek od szparagów! Radzimy zagotować je przez około 20 minut w wodzie, która pozostała z gotowania tych warzyw. Przecedzamy i dzięki temu mamy wywar, który jest świetną bazą do gotowania zupy szparagowej czy sosu. Zachęcamy spróbować!  

Co można zrobić ze szparagów? Otóż bardzo dużo. Oto kilka fajnych pomysłów jak je przyrządzić: 
– zupa szparagowa 
– szparagi zapiekane z szynka serrano 
– tarta ze szparagami 
– sałatka ze szparagami, truskawkami i serem kozim 
– tosty ze szparagami i zielonym groszkiem oraz Fetą 
– omlet ze szparagami i szpinakiem 
– fritatta z botwinką i szparagami 
– szparagi z makaronem ryżowym 

W naszym menu szparagi pojawiają się oczywiście sezonowo – ostatnio były w menu diety ketogenicznej w pysznej sałatce z wędzonym łososiem, jajkiem i szparagami. 

Poniżej podzielimy się z Wami pysznym przepisem na szparagi zapiekane w cieście francuskim. 
Jesteśmy pewni, że to danie skradnie wasze serca! 
 

Składniki: 
– 1 pęczek szparagów (500 g) 
– 40×25 cm kawałek ciasta francuskiego (1 arkusz gotowego sklepowego ciasta) 
– 1 jajko 

Przygotowujemy ciasto francuskie smarując je roztłuczonym jajkiem i tniemy na paski o szerokości 1,5 cm. Następnie owijamy paskiem łodygę szparaga (strona posmarowana jajkiem do wewnątrz) i układamy ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 200°C przez 20 minut. Podajemy zaraz po przygotowaniu. 

Życzymy Wam smacznego i koniecznie dajcie znać jak Wam smakowało! 

Na zakończenie – czy wiecie, że szparagi to afrodyzjaki?

Szukając naturalnych sposobów pobudzających libido, najczęściej myślimy o ostrygach, bananach, awokado. Ale zapominamy o szparagach? Szparagi zyskały miano jednego z ciekawszych afrodyzjaków dzięki zawartych w nim fitoestrogenów, które zwiększają popęd płciowy kobiet działając podobnie jak jeden z żeńskich hormonów czyli estrogen. Zatem fajnie zaskoczyć swoją drugą połówkę przygotowując jej pyszne danie ze szparagów właśnie! 

mgr Natalia Flis – Maczulska