Mrożenie żywności

Warto stosować tę zasadę również w życiu codziennym podczas przygotowywania posiłków. Większość z nas siedzi w domu ze względu na sytuacje, jaka panuje w kraju i jest to doskonały moment na testowanie nowych przepisów. Czasem danego posiłku wyjdzie nam więcej, co zatem z tym zrobić? I tutaj przychodzimy Wam z pomocą! W naszym wpisie pokażemy Wam, jakie produkty nadają się do mrożenia i jak zamrażać jedzenie, aby nie straciło na swojej wartości odżywczej. 

Mrożenie jest jednym ze sposobów przedłużenia trwałości artykułów spożywczych. Jest to wygodna i bezpieczna metoda, ponieważ mrozić można zarówno półprodukty, jak i gotowe już dania. 

Najpierw zobaczmy jakie są podstawowe zasady mrożenia żywności: 

1. Mrozimy się tylko świeże i dobre jedzenie. Pamiętajcie, że jeśli coś nie nadaje się do jedzenia na świeżo, to po zamrożeniu i rozmrożeniu również! 

2. Powietrze szkodzi mrożonym pokarmom powodując zmianę ich koloru i wysuszając je. Dlatego też zamykaj pojemniki i woreczki powoli, wyciskając z nich jak najwięcej powietrza. 

3. Wkładając coś do zamrażarki dobrze jest opisać co jest w środku i podać datę. 

4. Wkładaj do zamrażarki tylko, co już całkowicie ostygło. 

5. Jeśli zdarzy się awaria prądu nie otwieraj zamrażalnika, ponieważ trzymane w środku produkty powinny przetrwać idealnie zamrożone jeszcze przez 24 godziny. 

Co można mrozić? 

mięsa, 

ryby 

owoce, 

warzywa, 

zioła 

makarony, 

naleśniki 

zupy, 

sosy 

pieczywo, 

wędliny 

pieczone mięsa 

pierogi 

pyzy i knedle 

farsze 

gotowane warzywa 

ciasta 

Czego nie można zamrażać? 

śmietany, majonezu, jogurtu, 

ziemniaków, 

jajek, 

sera żółtego. 

Zamrażarkę powinno się otwierać jak najrzadziej i na krótko. Dlatego warto zrobić sobie spis przechowywanych tam produktów, najlepiej z podziałem na szuflady, tak by nie marnować czasu na szukanie odpowiedniego produktu.  

Wiemy już co możemy mrozić, ale warto tez skupić się na tym jak prawidłowo rozmrażać nasze mrożonki? 

Wszystko zależy od produktu: 
– mrożone warzywa, które chcemy np. dodać do zupy wystarczy wrzucić je wrzącą wodę 
– mięsa – tu trzeba je powoli rozmrażać w lodówce, co pozwoli na wyeliminowanie zagrożenia zatruciem pokarmowym  
– owoce-  można nie rozmrażać ich do końca (ze względu na dużą ilość wody, jaką mają w sobie ) i w takim stanie dorzucić np. do ciasta 
 

Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie produktów. Ponadto proces ten pozwala na zatrzymanie wartości odżywczych, smaku i aromatu. Warto zatem mrozić nie tylko owoce i warzywa, ale także gotowe dania!