Świeża bazylia pasuje do wielu dań. Jej niesamowity smak i zapach to kwintesencja kuchni śródziemnomorskiej. Swój oryginalny aromat zawdzięcza olejkom eterycznym. Zawiera dużo witamin, minerałów, flawonoidy i związki o silnym działaniu przeciwzapalnym. Jest bardzo inteligentnym ziołem – w zależności od potrzeb dodaje energii lub wycisza nadmiernie pobudzony organizm. Jest skuteczna przy grypie, ponieważ albo rozgrzewa albo ochładza, dlatego idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy u kogoś występują na przemian zimne i gorące poty.
Wymagania do uprawy bazylii:
1. Bazylia lubi słońce! Jej stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne). Rośliny wymagają dziennie co najmniej 5 godzin światła słonecznego. Poza tym doniczki powinny stać w miejscu osłoniętym przed wiatrami.
2. Podlewanie. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem- trzeba to robić regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne ale nie mokre.
3. Nawóz. Nie jest koniecznie stosowanie nawozu, ponieważ bazylia jest rośliną jednoroczną o stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym.
4. Przycinanie listków. Można przycinać wierzchołki rośliny, kiedy osiągnie około 15 cm wysokości. Pobudzi to roślinę do lepszego wzrostu.
Zachęcamy do samodzielnej uprawy bazylii w Waszych domach. Każdy doskonale zna połączenie bazylii z pomidorami zarówno tymi świeżymi, soczystymi jak i suszonymi oraz pieczonymi. Mozzarella z bazylią to także zgrany kulinarny duet. Tradycyjne pesto również bazuje na świeżej bazylii. Dodatkowo zioło to świetnie smakuje z makaronami, owocami morza, zupami i daniami mięsnymi.