Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? 10 domowych sposobów na wysokie ciśnienie

Czy zmagasz się z podwyższonym ciśnieniem krwi i szukasz naturalnych metod, aby je zbić? Coraz więcej osób decyduje się na zmniejszenie spożycia leków na rzecz zdrowych nawyków życia, które pozwolą im kontrolować ten stan. W tym artykule omówimy 10 domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi, które mogą pomóc Ci poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Od zmian w diecie po codzienną aktywność fizyczną, oto praktyczne wskazówki, które pokażą Ci, jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest ciśnienie krwi
  2. Jakie jest idealne ciśnienie krwi
  3. Jakie ryzyko wiąże się ze zbyt wysokim ciśnieniem
  4. Co jeść, aby obniżyć ciśnienie?
  5. Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków – jaki styl życia przyjąć, aby zwalczyć nadciśnienie
  6. Jakie składniki są szczególnie ważne przy nadciśnieniu

Ciśnienie krwi – czyli co? 

Pod pojęciem „ciśnienie krwi” rozumiemy siłę, z jaką przepływająca przez tętnice krew napiera na ich ścianki. Naturalnie, wartość ta będzie różna dla poszczególnych rodzajów naczyń. Dlatego pomiar ciśnienia odnosi się do dużych tętnic, a nie np. malutkich naczyń włosowatych. Ciśnienie dzielimy na skurczowe i rozkurczowe, w zależności od tego, w jakiej fazie skurczu znajduje się serce.

Idealne ciśnienie krwi

Za idealne uważa się ciśnienie wynoszące 120/80 mmHg. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zdrowy przedział zależy od wielu czynników, m.in. od wieku oraz stopnia aktywności fizycznej. Np. sportowcy miewają niższe ciśnienie, które w ich przypadku nie jest powodem do niepokoju.

Wartości ciśnienia są także kwestią osobniczą. Dlatego, choć książkowym ideałem jest właśnie 120/80 mmHg, wartości do 139/89 mmHg klasyfikuje się jako ciśnienie wysokie prawidłowe

O wysokim ciśnieniu, czyli takim które zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a także chorób nerek mówi się już od 140/90 mm Hg. Warto zaznaczyć, że takie nadciśnienie z reguły nie powoduje żadnych uciążliwych dolegliwości, co sprawia, że osoba chora, która nie bada się regularnie, nie ma szans na wykrycie niebezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy do regularnego badania się!

Trzeba pamiętać, że na wyniki pomiaru ciśnienia krwi mają m.in. poziom stresu, pora dnia, pogoda. Dlatego pojedynczy pomiar ma niską wartość diagnostyczną. Aby wykryć nadciśnienie, należy mierzyć ciśnienie przez kilka-kilkanaście dni o stałych porach – dopiero uśredniona wartość może wskazywać na zaburzenia w tym obszarze.

Jeśli zauważysz u siebie stale wysokie ciśnienie lub jego wahania, to znaczy, że powinieneś skonsultować się z lekarzem, nim podejmiesz działania w kierunku jego obniżenia.

Zagrożenia związane z nadciśnieniem tętniczym

Nieleczone nadciśnienie tętnicze ma wiele negatywnych skutków. Wywołuje zmiany w budowie serca i naczyń krwionośnych. Jest czynnikiem ryzyka udaru, zawału, niewydolności serca oraz innych narządów wewnętrznych, zwłaszcza nerek. Wysokie ciśnienie ma także degeneracyjny wpływ na układ nerwowy i może wywoływać otępienie oraz zaburzenia funkcji poznawczych, np. pamięci. Pośrednio przyczynia się do powstawania zaburzeń psychicznych – niedobór snu wywołany nadciśnieniem jest czynnikiem ryzyka m.in. depresji. 

Lista problemów wynikających z nieleczonego nadciśnienia jest znacznie dłuższa, niemniej te powody wydają się dostateczne, aby zawalczyć z nadciśnieniem. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc!

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków, naturalnie, domowymi sposobami? 

Chcesz zbić ciśnienie, ale bez użycia leków? Spokojnie, istnieje wiele naturalnych i domowych sposobów na zbicie ciśnienia krwi. Od codziennej aktywności fizycznej, przez zmniejszenie spożycia soli, aż po zwiększenie ilości potasu w diecie – to wszystko są skuteczne metody, które mogą pomóc Ci obniżyć ciśnienie tętnicze. 

Pamiętaj, nadciśnienie ma swoje źródło głównie w stylu życia, dlatego, zmieniając swoje codzienne nawyki, możesz poprawić stan swojego zdrowia. Twoimi sprzymierzeńcami są: dieta, aktywność fizyczna oraz suplementy i zioła na nadciśnienie. Oto 10 sposobów na obniżenie ciśnienia bez leków!

Dieta na obniżenie ciśnienia

1. Ogranicz sól. Osoby mające nadciśnienie powinny pamiętać, aby spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie.

2. Ogranicz używki, również te jadalne i pitne.  Palenie papierosów, picie alkoholu i kawy znacznie podnosi ciśnienie krwi.

3. Wzbogać dietę o potas. Potas obniża ciśnienie, a w codziennej diecie jest go niezwykle mało. Produkty bogate w potas to: banany, pomidory, brokuły, ziemniaki, groszek, suszone śliwki czy rodzynki.  

4. Jedz regularnie gorzką czekoladę. Zawiera flawanole, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy codziennie spożywać 60 g gorzkiej czekolady (min. 70% kakao). ALE UWAGA:  jedzenie czekolady nie powinno być głównym sposobem na obniżanie ciśnienia krwi. 

5. Nie dopuść do niedoboru magnezu. Uzupełnianie diety z produktami bogatymi w magnez jest zalecanym sposobem na uniknięcie wysokiego ciśnienia krwi.

6. Zredukuj masę ciała. Utrata wagi może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi.  

Jak widzisz, aż 6 z 10 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia odnosi się do sposobu odżywiania! Dlatego wszystkie nasze diety pudełkowe komponujemy tak, aby miały dobroczynny wpływ na zdrowie – w tym na wartość ciśnienia tętniczego. Prawidłowe odżywianie to jednak nie wszystko, co możesz dla siebie zrobić, aby skutecznie obniżyć ciśnienie.

Ćwiczenia, suplementy i dobre nawyki – naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia

7. Spacer. To proste ćwiczenie pomaga sercu bardziej efektywnie korzystać z tlenu, więc nie musi pracować tak ciężko, aby pompować krew. Początkowo wystarczy nawet 30 minut dziennie.

8. Praca w granicach rozsądku. Praca w godzinach nadliczbowych sprawia, że trudniej jest ćwiczyć i jeść zdrowo, ale jest też źródłem silnego stresu, który ma fatalny wpływ nie tylko na ciśnienie krwi, ale może doprowadzić do wielu innych poważnych chorób.

9. Ziołowe herbaty. Zioła pite regularnie skutecznie obniżają ciśnienie. Warto pić herbatę z: hibiskusa, głogu, dziurawca i lipy.

10. Panuj nad stresem. Stres jest kluczowym czynnikiem wysokiego ciśnienia krwi. W sytuacjach stresowych nasze ciała reagują, uwalniając do krwi hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina. Hormony te mogą podnosić tętno i zwężać naczynia krwionośne, powodując wzrost ciśnienia krwi. Warto zatem stosować różne techniki relaksacyjne czy medytację, unikać sytuacji stresowych i uczyć się postępować w nich tak, aby wyrządzały jak najmniej szkód zdrowotnych.

Przeczytaj na blogu: Złe odżywianie a choroby cywilizacyjne

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Domowe sposoby mogą być wystarczające! Powyższe zasady warto stosować też profilaktycznie, nawet gdy Twoje ciśnienie jest w normie. Pamiętaj jednak, że przy wyższym nadciśnieniu albo gdy domowe metody na obniżenie ciśnienia nie przynoszą efektów, konieczna jest wizyta u lekarza!