Źródła jodu w diecie

Jod to pierwiastek, który ściśle wiąże się z niedoczynnością tarczycy. Jego deficyt może doprowadzić do rozwoju tej choroby autoimmunologicznej. Pełni w organizmie jeszcze wiele innych, ważnych funkcji.  Jest odpowiedzialny za produkcję hormonów tarczycy i jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.  
Jod w organizmie jest jednym z najlepszych antyoksydantów, chroniącym nas przed chorobami nowotworowych i stanami zapalnymi, wzmacnia więc naszą odporność. Dodatkowo pomaga w przyswajaniu wielu pierwiastków, takich jak żelazo, fluor, krzem, magnez, wapń, mangan i chlor. Jod ma też udział w procesie usuwania toksyn z organizmu zwiększając wydzielanie moczu. 

Największe ilości jodu znajdują się w wodzie morskiej oraz w solankach. Źródłem jodu dla człowieka jest żywność, przy czym zawartość jodu w roślinach zależy od składu gleby, na której wyrosły. 

Najlepsze źródła jodu: 
– sól kuchenna jodowana 
– ryby morskie oraz owoce morza 
– sery żółte 
– orzechy laskowe 
– brokuły, szpinak 
– jajka kurze 
– płatki owsiane 
– mleko, przetwory mleczne 
– wątroba wieprzowa, wołowina 
– banan 
– kakao 

Pamiętajcie, że wyżej wymienione produkty włączone do codziennej diety pozwolą zachować zdrowie. Jest to bardzo ważne ponieważ jod nie jest produkowany w naszym organizmie.  

Objawy niedoboru jodu to między innymi: 
– przyśpieszone tętno 
– chroniczne zmęczenie 
– senność i apatia 
– znużenie 
– suche i łamliwe włosy 
– drżenie rąk i nóg 
– kołatanie serca 
– problemy skórne 
– częste odczuwanie zimna (nawet wtedy, kiedy jest ciepło) 

Urozmaicona dieta jest kluczem do zdrowia i samopoczucia, gdyż tylko taka umożliwia dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.