Właściwości zdrowotne bakłażana

Wartości odżywcze bakłażanów nie są zbyt duże. Zawierają one dużo soli mineralnych, zwłaszcza fosforu i wapnia, sporo błonnika i glukozy. Wprawdzie 100 g oberżyny to tylko 30 kalorii, ale jada się bakłażany zazwyczaj smażone w oleju lub oliwie, zatem wartość kaloryczna jest kilkakrotnie większa.  

Bakłażany są ciężkostrawne i mogą wywoływać gazy oraz powodować wzdęcia.  Ponadto są niewskazane dla osób otyłych, kobiet w ciąży, małych dzieci, reumatyków, osób z chorobami  nerek.  

Bakłażany są dobrym źródłem składników mineralnych: potasu, manganu, miedzi, magnezu, witamin: C, K, witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego, fitosteroli i przeciwutleniaczy. Te ostatnie znajdują się w skórce bakłażana – to im bakłażan zawdzięcza swój charakterystyczny kolor. 

W oberżynie znajduje się również substancja zwana nasuniną – to kolejny antyoksydant. Nasunina ma za zadanie chronić błony komórkowe i  zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwory. 

Inne właściwości bakłażana to: 
– są detoksykacyjne 
– polecane są przy kuracji antybiotykami 
– zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory 
– poprawiają przemianę materii 
– zapobiegają chorobom układu krążenia 
– obniżają ciśnienie krwi 
– obniżają poziom cholesterolu  

Jak jeść bakłażana? 

Bakłażan idealnie nadaje się do dodania do różnego rodzaju zapiekanek (np. greckiej moussaki), warzywnych gulaszy (np. ratatouille czy lecza) oraz sosów (np. warzywnego sosu do wegetariańskiego spaghetti, dipów, pomidorowych sosów do mięs etc.). 

Jeśli gotujemy danie z bakłażana czy z bakłażanem, zawsze będzie dodanie do niego ziół np. oregano, bazylii, estragonu. Warto łączyć bakłażana z warzywami  lub wyrazistymi dodatkami, jak np. czosnek, gdyż bakłażan, sam w sobie, nie jest zbyt aromatyczny. 

Surowy bakłażan  jest nieco gorzki w smaku, jednak odpowiednie przygotowanie go  wydobywa jego bogaty smak. Przed obróbką termiczną, w celu usunięcia goryczy, należy pokroić bakłażana, posolić, opłukać i osuszyć go ręcznikiem papierowym. Taki bakłażan jest gotowy do panierowania czy duszenia, gdyż pozbawiony zostaje w ten sposób swej naturalnej goryczki.