Czy znacie olej rydzowy?

Jednak kilkadziesiąt lat temu królował na polskich stołach i niewiele o tym się mówi. Został zapomniany w połowie XX wieku, gdy zastąpiły go m.in. olej rzepakowy i słonecznikowy. Obecnie olej ten powoli powraca do łask ze względu na swoje niesamowite właściwości prozdrowotne. 

Olej rydzowy jest niezwykle zdrowym tłuszczem powstającym w procesie tłoczenia nasion lnicznika siewnego, nazywanego także często lnianką, ryżykiem, judrą, rydzykiem lub rydzem. Te dwa ostatnie określenia są nawiązaniem do charakterystycznej, brązowej barwy nasion tej oleistej rośliny. 

Ten naturalny tłuszcz stanowi bogate źródło witaminy A oraz witamin z grupy B, które wpływają na zdrowie oczu, poprawiają wygląd skóry, a także są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To nie jedyne zalety, którymi charakteryzuje się olej rydzowy.  

Oto jego najważniejsze właściwości zdrowotne: 
– obniża poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów 
– przyspiesza gojenie ran 
– łagodzi wypryski i objawy atopowego zapalenia skóry 
– poprawia elastyczność skóry 
– obniża ciśnienie 
– wyrównuje poziom glukozy 
– łagodzi objawy alergii 
– opóźnia procesy starzenia tkanek 

Zastosowanie oleju z lnicznika siewnego w kuchni 

Olej rydzowy najlepiej podawać wyłącznie na zimno, ponieważ pod wpływem temperatury może utracić swoje prozdrowotne właściwości. Chętnie dodawany jest do sałatek i surówek, śledzia, twarogu, pieczywa, ziemniaków, kaszy.  Najczęściej jest on podawany do dań, w których istotne jest podkreślenie smaku.  

Olej rydzowy można dziś bez większych problemów kupić także w polskich supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Cena jest nieco wyższa od popularnych  olejów kuchennych i po części wiąże się to z procesem jego tłoczenia na zimno.  

Zachęcamy do wprowadzenie do swojemu menu tego oleju!