Skąd się biorą napady głodu?

W takim wypadku najczęściej sięgamy po coś, co nas szybko  nasyci, a jedzenie tego sprawi nam przyjemność. Niestety przeważnie są to wysokoenergetyczne przekąski, batony, białe pieczywo i niestety fast foody.  

Napady głodu towarzyszą nie tylko osobom, które stosują diety odchudzające. Często pojawiają się one jedynie w naszej głowie, choć na ich wystąpienie mają także wpływ zaburzenia hormonalne i niewłaściwie skomponowana dieta. 

Przyjrzyjmy się temu uważniej i zobaczmy, jakie są przyczyny napadów głodu: 
– przewlekły stres: to właśnie on powoduje, że stale odczuwamy chęć na coś słodkiego lub wysokokaloryczne, tłuste potrawy 
– nieprawidłowo skomponowana dieta i nieregularne spożywanie posiłków 
– nasza kondycja psychiczna: różnego rodzaju problemy na tle emocjonalnym mogą powodować, że zaczniemy odczuwać głód wcale nie powiązany z pustym żołądkiem, ale jedynie spadkiem produkcji tzw. hormonów szczęścia, których wydzielanie zwiększa zjedzeniem przez nas ulubionej przekąski. Jest to tzw. „zajadanie emocji” i w tym przypadku samodzielne odchudzanie z reguły jest mało efektywne i konieczne jest wtedy wsparcie dietetyka oraz psychoterapeuty 
– niedocukrzenie organizmu, które objawia się silnym uczuciem głodu, ssaniem w żołądku, osłabieniem, drżeniem kończyn, niepokojem, zimnymi potami oraz zawrotami głowy 

Jak poradzić sobie z problemem napadów głodu? Nie jest to wcale trudne, jednak kluczowe w tym przypadku jest wykonanie badań, dzięki którym sprawdzicie, czy napady głodu nie są związane np. z cukrzycą lub innymi chorobami. 
Jest na to kilka sposobów. Oto one: 
1. Przed wyjściem z domu zjedz śniadanie. Jest to przecież jeden z najważniejszych posiłków w ciągu całego dnia, bo pozwala on uzupełnić utraconą w czasie snu energię i zyskać siły do pracy przez cały dzień. 
2. Regularne spożywanie posiłków. Pamiętaj, że jedząc 5 prawidłowo zbilansowanych posiłków w ciągu dnia możesz na dobre zapomnieć o nagłych napadach głodu i niekontrolowanej ochocie na niezdrowe przekąski.  
3. Pij wodę! Często głód spowodowany jest odwodnieniem organizmu, które dotyczy znacznej części społeczeństwa. Pijemy zbyt mało wody, zastępując ją kawą, herbatą, napojami energetycznymi, napojami gazowanymi lub słodkimi sokami. Poza tym wypicie wody jest też skutecznym sposobem na ból głowy, zmęczenie oraz problemy z koncentracją. 
4. Pełnowartościowe przekąski. Napady głodu sprawiają, że sięgamy po niezdrowe jedzenie takie jak:  słodycze, fast foody lub słone przekąski. Aby uniknąć zgubnych skutków podjadania, warto zastąpić te produkty ich zdrowymi zamiennikami, które zapewniają długie uczucie sytości. 

Zachęcamy do wyboru naszego cateringu dietetycznego! Dzięki naszym dobrze zbilansowanym posiłkom unikniesz podjadania!