Jedzenie oczami

Ogromną rolę podczas posiłków odgrywają takie elementy jak: atmosfera, muzyka, a także sam sposób podania posiłku oraz przede wszystkim kolory. Czy wiecie czym jest chromoterapia? Jest to niekonwencjonalna metoda lecznicza polegająca na oddziaływaniu na samopoczucie danej osoby poprzez odpowiednie barwy (metoda ta zwana jest również koloroterapią). 
Nie bez powodu wiele firm spożywczych zatrudnia grono specjalistów odpowiedzialnych za ustalenie, w jakiej formie dany produkt będzie najatrakcyjniejszy dla konsumenta. 
Przejdźmy do kolorów. Na nasze łaknienie pozytywnie wpływa czerwona barwa jedzenia. Taka żywność wydaje się wtedy bardziej apetyczna i soczysta. Ciekawie jest w przypadku białych dań. Ponieważ jest to kolor kojarzący się z lekkością, neutralnością i zdrowiem- wtedy takie dania nie są uznawane przez nas jako za kaloryczne.  Natomiast barwą tłumiącą apetyt jest niebieski. Okazuje się, że instynktownie staramy się wystrzegać żywności w tym kolorze, ponieważ w naturze występuje ona rzadko i na ogół mamy do czynienia wtedy ze sztucznymi barwnikami dodanymi do potrawy. 

Duże znaczenie ma nie tylko kolor, ale także rozmiar talerza. Czy wiecie, że wielkość naczynia ma kluczową rolę w interpretacji wielkości porcji serwowanego dania? Taka sama porcja dania umieszczona na dużym talerzu będzie w wyniku złudzenia optycznego wydawała się znacznie mniejsza niż umieszczona na talerzu o mniejszych wymiarach.  
 

CIEKAWOSTKA 
Czy wiecie, że jedzenie bez telewizora smakuje bardziej? 
Rodziny, które nie włączały telewizora, były znacznie bardziej zadowolone z tego, co zjadły. Około jedna trzecia rodzin nie zwracała uwagi na telewizor, mimo że był włączony, ale to nie zmieniło ich braku zadowolenia z posiłku. 
Z kolei w domach rodzin, w których nie ogląda się telewizji do jedzenia, na talerzach lądowało zdrowsze jedzenie niż u pozostałych. Także rodziny jedzące przy włączonym telewizorze, ale nie zwracające uwagi na to, co akurat leci, jadły zdrowsze jedzenie niż osoby, które oglądały telewizję. Co ciekawe, w rodzinach, w których oglądano telewizję przy jedzeniu, częściej zdarzało się, że na kolację na talerz lądowało jedzenie typu Fast- food. 

Oglądanie telewizji przy jedzeniu sprawia, że zwracamy mniejszą uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. W takiej sytuacji łatwiej jest też zjeść za dużo, często nawet tego nie zauważając, co w konsekwencji może prowadzić do utrwalenia złych nawyków żywieniowych szczególnie u dzieci. 
Z kolei jedząc bez telewizora mamy czas na delektowanie się jedzeniem i odkrywanie nowych smaków. Dodatkowo wspólne posiłki to czas na rozmowę z drugą osobą i poświęcenie jej swojej uwagi. 

Warto wykorzystać przedstawioną wyżej wiedzę w naszym codziennym życiu. Spróbujcie poeksperymentować w kuchni z dobrze znanymi nam potrawami. Bawmy się różnymi kolorami i przekonajmy się, jak wpływają one na nasz apetyt. Jest to również ciekawe rozwiązanie dla rodziców małych niejadków. Kolorowe, ciekawie przyrządzone posiłki poprawiają apetyt i nastrój, więc pobudzi to wyobraźnię malucha i sprawi, że jedzenie będzie przyjemniejsze.