Rodzaje miodów

Na naszym blogu poruszaliśmy już temat miodu, odpowiedzieliśmy na pytanie czy miód jest zalecanym produktem na diecie, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Miody różnią się od siebie zarówno konsystencją (miód płynny lub gesty), barwą (od barwy jasnożółtej do brunatno-brązowej) a także rodzajem w zależności z jakiego surowca pozyskiwany jest miód. Wyróżniamy miody:

  • Nektarowe (kwiatowe)
  • Spadziowe
  • Mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe)

MIODY NEKTAROWE:

Miody z tej grupy mają zazwyczaj jasną barwę i wyraźny aromat. Miody tworzone są z nektarów z różnych roślin, jednak są też miody odmianowe, które pozyskiwane są głównie z nektaru z jednej rośliny. Konkretny miód odmianowy zabierany jest z ula niedługo po przekwitnięciu konkretnej rośliny.

Wyróżniamy wiele odmian miodów odmianowych:

  • Miód akacjowy

Posiada bardzo jasną barwę i powoli się krystalizuje, pozyskiwany jest z nektaru akacji białej. Charakteryzuje się wyższą zawartością sacharozy od innych miodów nektarowych. Posiada on wysoką zawartość minerałów, karotenów, enzymów oraz pierwiastków śladowych. Miód akacjowy bogaty jest w witaminę B, C, H, PP.

  • Miód rzepakowy

Miód rzepakowy charakteryzuje się bardzo jasną barwą oraz bardzo słodkim smakiem. Pozyskuje się go z kwiatów rzepaku, bogaty jest w witaminy, olejki eteryczne oraz aminokwasy, miód rzepakowy polecany jest na wątrobę, drogi żółciowe, naczynia wieńcowe oraz serce.

  • Miód gryczany

Charakteryzuje się ostrym i silnym aromatem, przez to dobrze nadaje się do wyrobu miodów pitnych, ponieważ nadaje wyrobom miodowym pikantny posmak. Nieskrystalizowany miód gryczany posiada ciemno herbaciany kolor. Pozyskiwany jest z nektaru kwiatów gryki. Posiada pozytywne właściwości zdrowotne, wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne, ponieważ zawiera rutynę.

  • Miód lipowy

Uzyskiwany jest z kwiatów lipy na przełomie czerwca i lipca. Ma ostry, lekko goryczkowy smak oraz wyraźny zapach lipy. Posiada zazwyczaj jasną barwę. Spożywanie miodu lipowego polecane jest podczas przeziębienia, osłabienia czy przemęczenia. Jest on źródłem witamin z grupy B, magnezu, potasu, manganu oraz chloru. Warto spożywać miód regularnie w celu wzmocnienia odporności i zmniejszyć ryzyko infekcji.

  • Miód wrzosowy

W stanie płynnym posiada barwę ciemnobrunatną oraz galaretowatą konsystencję. Pozyskiwany jest z kwiatów wrzosów przez co posiada charakterystyczny aromat wrzosowy. Miód wrzosowy polecany jest przy reumatyzmie i artretyzmie a także w zaburzeniach układu moczowo-płciowego.

MIODY SPADZIOWE:

Wyróżniamy w Polsce dwa rodzaje miodów spadziowych: spadź iglasta oraz tak zwana spadź iglasta. Spadź zbierana jest przez pszczoły z wydzielin pasożytujących na liściach tych drzew owadów (mszyc czy czerwców), pomieszanych z wyciekającym sokiem roślinnym. Miód spadziowy charakteryzuje ciemna barwa z lekkim zielonkawym odcieniem (gdy spadź jest iglasta) lub odcieniem ciemno żółtym (gdy spadź jest liściasta). Miód spadziowy należy do droższych miodów, ponieważ spadź nie występuje całorocznie.

Istnieje wiele rodzajów miodów na rynku spożywczym, opisane miody są jednymi i najbardziej popularnymi miodami w Polsce. Jest dostępnych również wiele innych, mniej popularnych miodów takich jak: mniszkowy, bławatkowy lub cząbrowy. 

Zachęcamy do spożywania miodu i zastępowania cukru miodem. Miody stanowią bogactwo smaków, warto próbować nowych smaków.