Badajmy się!

Bywa czasem tak, że odchudzanie odbija się na zdrowiu niekorzystnie, co jest konsekwencją stosowania niewłaściwej diety, niedostosowanej do naszego aktualnego stanu zdrowia. Aby zapobiec takim niechcianym skutkom ubocznym odchudzania, konieczne jest skomponowanie indywidualnej diety, a punktem wyjścia powinno być wykonanie badań laboratoryjnych. 

 

Do niedawna, ułożenie diety opierało się głównie na uwzględnieniu podstawowych parametrów pacjenta takich jak waga, wzrost, wiek i stopień aktywności fizycznej. To wszystko zdawało się być wystarczające, by skomponować dobrze zbilansowaną dietę. Dziś wiemy, że bardzo ważnym wskaźnikiem stanu odżywienia są wyniki badań laboratoryjnych. Dietetycy przywiązują do nich coraz większą wagę. 

 

Które badania warto wykonać, by nasza dieta była jak najlepiej dopasowana do naszego stanu zdrowia? Które z nich są najbardziej istotne?

1. Morfologia krwi z CRP

Jest to podstawowe badanie, które należy zrobić raz do roku. Polecane jest także przed rozpoczęciem diety, bo pozwala nie tylko sprawdzić, czy nie cierpimy na anemię, ale także ujawnia stany zapalne, o których świadczy przekroczenie normy OB oraz CRP. Kiedy markery stanu zapalnego ulegają podwyższeniu, niezbędne jest znalezienie przyczyny zapalenia oraz wyleczenie infekcji przed przejściem na dietę.

2. Badanie moczu

Oddając do laboratorium próbkę moczu, sprawdzimy nie tylko, czy nie mamy np. bakteryjnej infekcji dróg moczowych, ale także zdiagnozujemy inne schorzenia np. nerek, które mogą wymagać zastosowania specjalnej diety. Może zdarzyć się więc że odchudzanie będziemy muszki odłożyć ze względu na konieczność przyjmowania leków.

3. Lipidogram

Trzeba zrobić badania, żeby wykryć ewentualne zaburzenia przemiany lipidów. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w lipidogramie, jak najszybciej należy wdrożyć odpowiednią dietę. Dietetyk musi zmniejszyć podaż z diety nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans, cukrów prostych oraz zwiększyć podaż kwasów omega-3. 

4. Krzywa cukrowa i insulinowa

Dzisiaj jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca typu 2. 

W celu oceny stanu gospodarki insulinowo-glukozowej warto wykonać glikemię na czczo. Pozwala ona wykluczyć lub stwierdzić występowanie stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. 

5. Panel tarczycowy

Bardzo ważną kwestią jestkontrola hormonów tarczycy, ponieważ te zaburzenia są często czynnikiem utrudniającym utratę nadmiernej masy ciała. Te badania to TSH, FT3, FT4 oraz anty- TPO. Biorąc pod uwagę ilość badań laboratoryjnych potrzebnych do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy, diagnostykę najlepiej skonsultować z lekarzem. Wykonanie panelu tarczycowego przed udaniem się do dietetyka jest ważne, ponieważ jednym z elementów terapii chorób tarczycy jest właśnie dieta, w której należy zadbać o prawidłową ilość białka, podaż jodu i innych mikroskładników. 

 

 

Lista badań przedstawionych powyżej to badania podstawowe, które warto wykonać przed pójściem do dietetyka. Warto też zrobić badania dodatkowe takie jak:

  • testosteron, estradiol, prolaktyna, LH, FSH
  • elektrolity
  • próby wątrobowe
  • witamina D
  • ciśnienie krwi
  • testy na alergie pokarmowe
  • żelazo, transferyna, ferrytyna

Wykonanie badań przed odchudzaniem jest nie tylko pomocne dla dietetyka, ale może też pomóc w wykryciu choroby. Taki pakiet badań będzie świetnym narzędziem pozwalającym na przygotowanie odpowiednich zaleceń żywieniowych oraz zbilansowanie diety pod kątem aktualnych potrzeb organizmu. Dzięki temu nastąpi nie tylko poprawa masy ciała i sylwetki, lecz przede wszystkim zdrowia.

 

Zachęcamy Was do zrobienia badań przed rozpoczęciem odchudzania. Jest to ważny aspekt w dążeniu do wymarzonej i zdrowej sylwetki.