Pieczywo – temat rzeka!

Chcesz wiedzieć jak wybrać dobry chleb a jaki omijać szerokim łukiem? Zapraszamy do przeczytania!

 

Sporo osób dbających o linię całkowicie rezygnuje z pieczywa, na rzecz innych węglowodanów. Jednak dobry chleb wcale nie jest taki zły. Ważne, aby znaleźć taki produkt, by lista składników w nim zawarta była jak najmniejsza.

 

Dobry chleb wymaga tylko 4 składników. Mąka, woda, zakwas i/lub drożdże oraz sól. Nic więcej koniec kropka – lista zamknięta. O ile orzechy, nasiona, pestki i suszone owoce są w porządku, to wszelkiego rodzaju podejrzane składniki powinniśmy od razu skreślić!

Po co w chlebie olej, cukier czy chemiczne spulchniacze? Po co karmel? Te wszystkie składniki nie tylko niepotrzebnie podnoszą kaloryczność chleba, ale także szkodą.

 

Aby kupić dobry chleb trzeba przede wszystkim czytać etykiety!

 

Oto lista rzeczy, na które trzeba zwracać dodatkowo uwagę:

  • Nazwa wyrobu – powinna być dokładna i jednoznaczna np. chleb żytni, pełnoziarnisty na zakwasie, bagietka pszenno-żytnia, chleb bezglutenowy ryżowo-gryczany. Dodatkowo producenci zachęcają nas nazwami chleba takimi jak „fitness”, „naturalny”, „domowej receptury”, „dla cukrzyków” – jednak warto najpierw dokładnie przeczytać skład i zastanowić się, czy dodatki, które zawarte są w tym pieczywie, są godne uwagi. 
  • Skład – składniki powinny być wypisane w kolejności od tego, którego jest w produkcie najwięcej do tego, którego użyto najmniej. Co ważne – pieczywo sprzedawane luzem takiej dokładnej informacji dostarczać nie musi.
  • Nazwa producenta – warto wiedzieć jaka piekarnia robi dla nas chleb
  • Masa produktu – niestety nierzetelni producenci zawyżają gramaturę chleba! Sprawdźcie w domu czy wasz ulubiony bochenek chleba faktycznie waży tyle, ile ma napisane na etykiecie
  • Dodatkowe informacje o cieście – w przypadku pieczywa głęboko mrożonego taka informacja musi być wyraźnie zaznaczona. Pieczywo mrożone nie jest groźne, ale jeśli już się na nie decydujesz to musisz o tym wiedzieć, bo taki chleb do ponownego mrożenia absolutnie się nie nadaje!
  • Data ważności – ta informacja dotyczy tylko chleba sprzedawanego w opakowaniu.

W naszym cateringu pojawia się w menu pieczywo, my jednak wybieramy takie, którego skład jest bardzo dobry. Od lat mamy jednego dostawcę pieczywa.