Miód na diecie – można czy nie?

Naturalny miód występuje w różnych rodzajach, zależnie od tego, z jakich kwiatów był zbierany pyłek. Najpopularniejsze w Polsce są miody: rzepakowy, lipowy, gryczany czy wielokwiatowy.

Dietetycy są zdania, że nie ma przeciwwskazań, aby włączyć naturalny miód do naszego dziennego jadłospisu. Ponieważ jest on produktem kalorycznym (ok. 20 kalorii w łyżeczce) i ma wysoką zawartość cukru, należy stosować go w diecie z umiarem i uwzględniając jego wysoką kaloryczność w kalkulowaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Co ważne miód ma również wysoki indeks glikemiczny (na poziomie 87), co oznacza, że osoby chore na cukrzycę lub z insulinoopornością powinny być ostrożne w jego spożywaniu. Wysoki indeks glikemiczny powoduje bowiem szybsze ponowne pojawienie się głodu po posiłku.

Jednak pomimo tego, że miód ma dużo kalorii i wysoki indeks glikemiczny ma on przede wszystkim wiele cennych wartości odżywczych, więc w umiarkowanej ilości może być jedzony także przez osoby na diecie.

Właściwości naturalnego miodu

Nie bez powodu miód wykorzystywany jest przy przeziębieniach, wpływa on bowiem korzystnie na nasz układ oddechowy, ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Zawarty w miodzie potas pomaga regulować ciśnienie krwi. Dodatkowo miód korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. 

Ponadto, miód pomaga w leczeniu ran, ma działanie przeciwzapalne i jest zalecany dla osób starszych i rekonwalescentów jako składnik wspomagający leczenie oraz zmniejszający stres. Miód jest zalecany także jako jeden ze składników posiłku przed lub po treningu, ponieważ stanowi źródło łatwo przyswajalnej energii.

Miód jako zamiennik białego cukru

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć o miodzie jest to, że w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza traci swoje właściwości zdrowotne. W praktyce oznacza to, że dodawać go warto jedynie do przestudzonej herbaty, a pieczenie ciast z miodem nie ma większego sensu.

Pamiętajcie, że miód należy przechowywać w temperaturze od 10 do 14 stopni, bez dostępu słońca i w szczelnie zamkniętym słoiku. 

Podsumowując – można jeść miód na diecie, a przy zachowaniu rozsądnych ilości będzie on wartościowym elementem naszego codziennego jadłospisu. W przyrodzie mamy różne gatunki miodów, dzięki czemu każdy znajdzie smak miodu, który najbardziej mu odpowiada.z treść posta…