Kasze bezglutenowe

Kasza bezglutenowa:

Kasza jaglana

Ta kasza powstaje z prosa, stanowi bardzo dobre źródło białka, błonnika, węglowodanów złożonych, beta-karotenu, witamin z grupy B, żelaza, fosforu, potasu, wapnia i lecytyny. Jest to kasza zasadotwórcza- równoważy kwasotwórcze działania między innymi mięsa, cukru, nabiału. Ponadto jest ona bogata w krzem, który jest ważnym składnikiem dla zdrowej skóry, paznokci i włosów. Kasza jaglana jest prosta w przygotowaniu, może stanowić podstawę dań ciepłych, zimnych, na słono i na słodko. Aby pozbyć się goryczki, charakterystycznej dla kaszy jaglanej należy opłukać kaszę w zimnej wodzie przed ugotowaniem.

Kasza gryczana

Ta kasza pozyskiwana jest z ziaren gryki, występuje w dwóch wariantach: prażonej i białej. Więcej mikroelementów oraz witamin znajduje się w wersji niepalonej, czyli białej, jednak w Polsce jest ona mniej popularna od kaszy prażonej. Kasza gryczana jest źródłem białka, aminokwasów egzogennych, witamin B1, PP, kwasu foliowego, boru, cynku, jodu, krzemu.

Kasza kukurydziana

Ten rodzaj kasz pozyskiwany jest z odtłuszczonego ziarna kukurydzy. Często wykorzystuje się ją do produkcji kaszek dla niemowląt lub w produktach dla osób posiadających celiakię. Kasza ta jest lekkostrawna oraz bogata w luteinę, dlatego jest polecana dla chorych na zaćmę oraz zwyrodnienie plamki żółtej.

Amarantus

Inaczej szkarłat jest dobrym źródłem białka, aminokwasów egzogennych, magnezu, manganu, wapnia czy selenu. Posiada 5 razy więcej żelaza w porównaniu do szpinaku. 

Komosa ryżowa

Czyli quinua, jest bogata w miedz, fosfor, wapń, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, aminokwasy egzogenne. Komosa ma niski indeks glikemiczny dlatego jest odpowiednia dla cukrzyków.

Tapioka

Jest pozyskiwana z bulwy manioku. Charakteryzuje ją delikatność oraz niska zawartość. Jest hipoalergiczna, stanowi dobre źródło skrobi opornej, która wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego.

Sorgo

Jest to bezglutenowe zboże pochodzące z Afryki. Jest źródłem błonnika, egzogennych aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, żelaza, miedzi, niacyny. Kasza ta spożywana regularnie wspomaga działanie układu pokarmowego i nerwowego, wspomaga metabolizm oraz reguluje poziom wapnia w organizmie.

 

Warto pamiętać, że oprócz znanych nam kasz zawierających gluten istnieją równie smaczne i zdrowe kasze bezglutenowe, po które warto sięgać po to, aby urozmaicać swoje menu. Kluczem do sukcesu w prawidłowym odżywianiu jest właśnie urozmaicenie. Pozwala to utrzymać szczupłą sylwetkę i zdrowy organizm. Dzięki temu możemy dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, nie martwiąc się o zbędne kilogramy.