1 Październik Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Datę tę wybrała Międzynarodowa Unia Wegetariańska w 1977 r. podczas 24 Światowego Kongresu Wegetariańskiego zorganizowanego w New Delhi. W wielu miastach tego dnia obchodzone są różne imprezy, podczas których można dowiedzieć się, dlaczego wegetarianizm jest dobry dla zdrowia i na czym ta dieta polega.

Wegetarianizm jest potocznie rozumiany jako niejedzenie mięsa, w istocie jest to jednak coś więcej. Bycie wegetarianinem często nie ogranicza się do stosowania diety bezmięsnej. Wiąże się często z działaniem na rzecz obrony praw zwierząt, wspieraniem działań mających na celu walkę z problemem głodu na świecie czy wspieraniem  różnych organizacji ekologicznych.

Moda na dietę wegetariańską jest od dawna. Różne są motywy zmiany diety jednak niezależnie od tego, czy decyzja o niejedzeniu mięsa wynika z przekonania, że człowiek nie powinien zabijać naszych braci mniejszych, ze snobizmu, czy zafascynowania religią buddyjską, przejście na dietę wegetariańską powinno być zawsze świadome. Najlepiej pod opieką lekarza lub dietetyka. Jest to dieta zdrowa, ale musimy zwrócić uwagę, aby była odpowiednio zbilansowana. Musimy zwrócić szczególną uwagę na białko, bo jego źródłem jest właśnie mięso, ryby czy nabiał. Trzeba to białko zastąpić tym roślinnym i wybierać warzywa bogate w białko takie jak: fasola i groszek, szpinak, pieczone ziemniaki, brokuły, ciecierzyca, soja, brukselka czy kukurydza. Zaletą diety wegetariańskiej jest menu oparte o nieprzetworzone produkty roślinne i zwiększona ilość magnezu, potasu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wybór diety roślinnej wiąże się często ze zmianą stylu życia na bardziej fit, a także unikaniem używek czy zwiększeniem aktywności fizycznej.

Nie chcemy jednak się wypowiadać po żadnej ze stron – czy dieta wegetariańska jest zdrowa czy nie. Jesteśmy dla Was po to, aby po podjęciu decyzji o zmianie diety mieli wsparcie. Nasz dietetyk ułoży dietę idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Każdy jest przecież inny, dlatego dieta szyta na miarę to gwarancja powodzenia.