Jedźmy bataty!

Tymczasem bataty przewyższają je pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych. Bataty mają o ponad  50% wyższą wartość odżywczą od zwykłych ziemniaków.

Istnieje około 400 odmian batatów, o różnym kolorze skórki, od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty, do białego. Również miąższ może mieć różną barwę, w zależności od odmiany – białą, pomarańczową lub żółtą.

Batat jest warzywem, które zawiera spore ilości białka, w zależności od odmiany stanowi ono nawet do 10% ogólnej masy. Są one lubiane szczególnie przez wegan i wegetarian, ponieważ są źródłem zarówno białka, jak i węglowodanów złożonych.

Bataty cechują się wysoką zawartością witamin przeciwutleniających, takich jak witamina C i beta-karoten. Oprócz tego można znaleźć w nich witaminy takie jak: tiamina, ryboflawina, niacyna, folacyna, cholina i witamina K.

Najnowsze badania naukowe wykazały, że bataty przyczyniają się do poprawy wrażliwości na insulinę u ludzi. Nic więc dziwnego, że Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) zaleca włączenie batatów do diety chorego na cukrzycę. Bataty zawierają węglowodany, które się wolniej wchłaniają (mają niższy indeks glikemiczny = 54), a tym samym nie wpływają tak bardzo na poziom glukozy we krwi. Dla porównania – indeks glikemiczny ziemniaków gotowanych wynosi od ok. 60 do ponad 80 przy pieczonych.

Ponieważ bataty są ogromną bombą witaminową, warto zastanowić się nad zwiększeniem ich ilości w codziennej diecie. Bataty mogą pełnić funkcję dodatku węglowodanowego do drugich dań, podobnie jak zwykłe ziemniaki, ryż czy różnego rodzaju kasze. Doskonale sprawdzają się również jako główny składniki wielu potraw i deserów. Zachęcamy Was do wprowadzenia ich do codziennego jadłospisu. W naszym menu również odnajdziecie bataty pod rożną postacią. Jeśli nie macie na nie pomysłu zapraszamy do zamawiani naszej diety!