Co siedzi w rukoli?

Właściwości zdrowotne rukoli:

 

– ogromne wsparcie dla zdrowia układu kostnego, dzięki dużej zawartości witaminy K

– bogactwo błonnika pokarmowego wraz z niską kalorycznością sprawia, że czujemy po jej spożyciu sytość znacznie wcześniej i jest zdrowe dla układu pokarmowego, perystaltyki.

– działanie antynowotworowe rukoli bierze się z zawartości antyoksydantów

– spora zawartość żelaza sprawia, że może być traktowana jako dobre źródło roślinne minerałów zapobiegających anemii

– zawartość potasu sprawi zaś, że skorzysta na tym nasz układ krwionośny

– rukola jest świetna na letnie dni, dzięki dużej zawartości wody, a jej smak i aromat sprawia, że dania z nią będą bardziej orzeźwiające

– duża zawartość witaminy C poprawia naszą odporność

– Zawiera także chlorofil znany ze swoich właściwości detoksykujących organizm

– wysoka zawartość witaminy A jest istotna dla naszego wzroku. 

W kuchni rukola może być wykorzystywana na różne sposoby. Sprawdza się na surowo, podsmażona jak i po ugotowaniu. Z racji charakterystycznego pikantnego smaku, świeże liście rukoli stanowią idealny dodatek do past, sałatek i kanapek. Niejednokrotnie można spotkać rukolę w kompozycji z serami (szczególnie pleśniowymi). Ponadto, jak na śródziemnomorskie warzywo przystało, rukola świetnie sprawdza się w kuchni włoskiej – na pizzy, w makaronach i rozmaitych sałatkach.

 

Zachęcamy do jedzenia rukoli pod każdą postacią. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych przemawia za jej częstym spożyciem, dlatego też jeżeli nie ma przeciwwskazań powinna znaleźć się w każdej kuchni.  Pamiętajcie jednak , że jej zbyt długa obróbka termiczna może zniszczyć jej właściwości zdrowotne, dlatego polecamy spożywać ją na surowo.