Na szczęście w sklepach są coraz ogólnie dostępne różne rodzaje mleka roślinnego. Najczęściej spotykane są napoje: migdałowe, kokosowe, sojowe, owsiane, ryżowe, orzechowe. Warto wybierać produkty, które są dodatkowo wzbogacane w takie składniki jak: witamina B12, wapń, witamina D, a unikać produktów bogatych w cukier czy inne niepotrzebne dodatki.
Najpopularniejsze napoje:
- Napój migdałowy:
Ma charakterystyczny, orzechowy, łagodny smak. Bogaty jest w witaminę E, która wspiera układ odpornościowy i działa antyoksydacyjnie. Zawiera również dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co zalecana jest dla osób z chorobami krążenia. Podstawowymi składnikami mleka migdałowego są prażone migdały oraz woda.
- Napój sojowy:
Warto sięgnąć po napój sojowy, ponieważ zawiera on najwięcej białka w porównaniu do innych napojów roślinnych. Należy pamiętać aby wybierać produkty niedosładzane. Jest doskonałym dodatkiem do koktajli, owsianek, dań na słodko.
- Napój owsiany:
Mleko owsiane posiada wyjątkowe właściwości i wartości odżywcze. Ma w swoim składzie cenny dla zdrowia beta-glukan, czyli rodzaj błonnika pokarmowego, który obniża poziom cholesterolu i może zapobiegać otyłości. Jest on produkowany z ziaren owsa, ma białawy kolor i neutralny smak.
- Napój ryżowy:
Nie posiada w swoim składzie nasyconych kwasów tłuszczowych, mogą go pić osoby z zaburzeniami gospodarki lipidowej. Ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego powinny go unikać osoby z cukrzycą. Ze względu na słodki smak jest dobrym dodatkiem do ciast czy koktajli.
Ze swojej strony polecamy przygotowanie własnych napojów roślinnych w domowym zaciszu. Warto poświęcić swój czas aby mieć pewność co wchodzi w skład napoju roślinnego.
Przepis na napój ryżowy:
Zalać 1 szklankę ryżu 1 litrem wody. Pozostawić na noc, rano zmiksować, następnie przecedzić powstały napój. Do powstałego mleko można dodać aromat waniliowy/kokosowy.
Zachęcamy do wypróbowania tego przepisu, jak również innych przepisów na napoje roślinne, które bez trudności można znaleźć na stronach kucharskich.