Chrom na odchudzanie

Chrom to jeden z mikroelementów (tzw. pierwiastek śladowy). Pomimo tego iż w organizmie mamy tylko około 6 mg chromu, wyjątkowość tego pierwiastka polega na tym, że uczestniczy on w wielu procesach przemiany materii. Przede wszystkim bierze udział w regulacji metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczy. 

Jak zatem powinna wyglądać nasza dieta, jeśli chcemy mieć prawidłowy poziom chromu we krwi?  
Do pokarmów zawierających chrom zaliczamy takie produkty jak: kakao, gorzka czekolada, zbożowe produkty pełnoziarniste, orzechy, sery, drożdże, grzyby, wątróbka, ostrygi, szparagi, szpinak, owoce, ryby, strączki, natka pietruszki, wieprzowina, jaja

Objawy niedoboru chromu to: 
– bóle głowy 
– drażliwość 
– nerwowość i wahania nastrojów 
– lęki 
– nadmierne i chroniczne zmęczenie 
– wzrost poziomu cukru i cholesterolu we krwi 

Na niedobór chromu szczególnie narażone są osoby uprawiające sport oraz wykonujące ciężką pracę fizyczną. Również dieta zawierająca dużo węglowodanów  sprawia, że mamy większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. 

Czy chrom pomaga w odchudzaniu? 

U osób chorujących na cukrzycę lub insulinooporność dodatkowa suplementacja chromem zwiększa wrażliwość komórek organizmu na insulinę, co może faktycznie mieć wpływ na zmniejszenie masy ciała. Wg badań efekt ten wynika z uregulowania nieprawidłowo działających procesów metabolizmu w naszym organizmie. Prościej mówiąc: kiedy mamy odpowiedni poziom glukozy organizm nie potrzebuje jej dostarczać z zewnątrz w postaci słodkich przekąsek. Właśnie dlatego rzadziej pojawiają się wtedy napady głodu i chęć zjedzenia „czegoś słodkiego”. Warto zatem zaopatrzyć się w tabletki z dodatkiem chromu. 

W przyswajaniu tego pierwiastka pomocna jest witamina C, zaś proces zdecydowanie utrudnią cukry proste, fosforany i tłuszcze zawarte w wysokoprzetworzonej żywności. 

Różnorodna dieta pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na chrom. Zachęcamy zatem do zamówienia naszej diety, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek niedobory witamin czy minerałów w swojej diecie. Jedno jest pewne – chrom to Twój sprzymierzeniec w walce o szczupłą sylwetkę.