Światowy dzień czekolady 12 kwietnia 2019

Właściwości zdrowotne czekolady:

  • Czekolada gorzka i deserowa są bogate w węglowodany, które stanowią dla organizmu podstawowe źródło energii oraz w magnez, który wspomaga pracę układu nerwowego oraz pomaga w koncentracji.
  • W skład czekolady wchodzi tryptofan, który w organizmie przekształcany jest w serotoninę. Serotonina stanowi jeden z neuroprzekazników w układzie nerwowym. Po zjedzeniu czekolady zwiększa się poziom endorfin w organizmie czyli tak zwanych hormonów szczęścia, dzięki czemu stajemy się bardziej radości i pozytywnie nastawieni do życia
  • Czekolada uchodzi za znany afrodyzjak, który związany jest z dostarczeniem do organizmu teobrominy, glukozy, fenyloetyloaminy. Fenyloetyloamina nazywana jest hormonem miłości, natomiast teobromina oraz glukoza poprzez zwężenie naczyń krwionośnych pobudzają organizm oraz zwiększają naszą koncentrację.
  • Flawonoidy obecne w czekoladzie są odpowiedzialne za utlenianie tak zwanego złego cholesterolu LDL oraz podwyższają odporność organizmu na infekcje.

Najbardziej zalecanym rodzajem czekolady jest czekolada gorzka o zawartości kakao powyżej 60%, która zawiera najwięcej pozytywnych składników. W tym szczególnym dniu jakim jest Święto Czekolady warto świętować. Z naszej strony polecamy samodzielne przygotowanie deseru lub ciasta czekoladowego z dodatkiem gorzkiej czekolady. 

Miłego świętowania!