Światowy Dzień Jaja

Jest to Inicjatywa Międzynarodowej Komisji ds. Jaj (IEG). Na całym świecie z tej okazji organizowane są różne ciekawe akcje i wydarzenia. Ubiegłoroczne obchody tej akcji wzbudziły także w Polsce ogromne zainteresowanie. Komisja ta opracowała listę 12 powodów, dla których warto jeść jaja. Lista ta jest dostępna na stronie internetowej organizacji. Wszystkie te wydarzenia organizowane są po to, aby tego dnia podkreślić walory zdrowotne tego niepozornego produktu. 

Jajo kurze składa się w 75% z wody, 14% białka i 10% tłuszczu, pozostałe składniki to węglowodany. Jaja są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo witamin i minerałów: m.in. witaminę A, E, D, K, B2, B9 i B12 oraz fosfor, potas, cynk, wapń, żelazo. Są one też źródłem choliny, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Jajka zawierają także lecytynę, która ogranicza odkładanie się cholesterolu w naszym organizmie oraz zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

 

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się mnóstwo rożnych i niejednokrotnie sprzecznych teorii dotyczących spożycia jajek: że są zdrowe, że są niezdrowe, że można je jeść do woli, że należy ograniczyć ich konsumpcję do 2-3 tygodniowo, bo zawierają dużo tłuszczu i podwyższają „zły” cholesterol. Podsumowując: ile ludzi, tyle opinii.

 

W ostatnim jednak czasie zakres badań nad jajkiem kurzym został znacznie rozszerzony, w związku z tym wzrosła też wiedza w tym temacie. Naukowcy, dietetycy i lekarze dementują niesłuszne teorie głoszące, że jaja są głównymi sprawcami podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jeść 1-2 jajka dziennie. 

Zwróćcie uwagę na fakt, że jaja to niezwykła żywność: jest niedroga, trwała, znakomicie opakowana przez Matkę Naturę. Możemy je używać w prostych codziennych posiłkach, ale również przyrządzać z nich wykwintne dania. W naszym menu jaja dodajemy do pasztetów, muffinek, omletów, sałatek lub niektórych ciast. Sprawdźcie sami!

 

 

 

Zapraszamy do zamawiania naszej pysznej diety!