Zdrowe grillowanie – kilka ważnych zasad

Od dawna słyszmy, że dania z grilla są zdrowsze niż te smażone na głębokim tłuszczu. Mają też przede wszystkim mniej kalorii. Warunek jest tylko jeden – muszą być odpowiednio przygotowane.  

Poniżej zebraliśmy dla Was kilka ważnych zasad zdrowego grillowania na diecie. Zachęcamy do przeczytania! 
 

Po pierwsze: rodzaj grilla 
Grillować można na grillu węglowym, gazowym, elektrycznym lub patelni grillowej.  
Ważne jest,  żeby przed każdym grillowaniem dokładnie wyczyścić ruszt. Stare zanieczyszczenia i tłuszcz po ostatnim grillowaniu, który oblepia pieczone produkty, mogą powodować problemy żołądkowe. 

Po drugie: produkty na grilla 
Na polskich stołach piknikowych głównie gości mięso (raczej te tłuste jego gatunki czyli karkówka, karczek, boczek). Klasykiem grillowym jest też oczywiście kiełbasa i kaszanka. Niestety mało osób decyduje się na drób, ryby i warzywa. Są one nie tylko zdrowe, ale i mniej kaloryczne, a ich dodatkową zaletą jest krótki czas przygotowania. Spróbujcie zatem zrobić pstrąga z grilla w aromatycznych przyprawach czy warzywa z grilla, które świetnie będą się komponowały z mięsami!  
Idealnie do grillowania nadają się takie warzywa jak: 
– papryka 
cukinia 
bakłażan 
– pieczarki 
– cebula 
– szparagi 
– pomidor 
Warzywa najlepiej jest zapiekać owinięte w folię aluminiową, a przed położeniem na grilla — skropić oliwą i posypać ziołami. 
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również słodkie, owocowe przekąski z grilla. Pamiętajcie, że w tym zakresie mamy naprawdę dużo możliwości, bo grillować możemy banany, jabłka i gruszki, ale także cytrusy. Należy jednak pamiętać o tym, że owoce maja bardzo delikatną strukturę i nie powinniśmy ich zostawiać długo na grillu, by się nie spaliły.  
Tak przygotowane owoce można  podawać ze zrobionym z jogurtu naturalnego i przypraw korzennych sosem. Będzie to świetna przekąska między daniami. Zachęcamy spróbować! 

Po trzecie: grilluj z głową i z zegarkiem w ręku 
Nie spuszczaj z oczu swoich dań z grilla, bowiem zwęglone produkty są szkodliwe dla zdrowia. Substancje wytwarzane podczas intensywnego pieczenia są rakotwórcze, ciężkostrawne i pozbawione wartości odżywczych. Najlepiej jest używać specjalnych tacek do grillowania, które znajdziecie w każdym sklepie. 

Po czwarte: zrezygnuj ze sztucznych dodatków 
Postaraj się zrezygnować z ketchupu i sosów takich sklepowych gotowych. Sosy lepiej przyrządzić samemu na bazie jogurtu naturalnego i ulubionych przypraw. Poza tym pamiętaj też, aby nie kupować gotowych marynat, bowiem Ich podstawowym składnikiem jest glutaminian sodu. Lepiej jest doprawić mięso po swojemu dodając paprykę słodką, czosnek, cebulę czy zioła prowansalskie. 

Wydaje się, że grillowanie na diecie jest się czymś abstrakcyjnym. Nawet dbając o sylwetkę możesz wyczarować pyszne i zdrowe dania z grilla. Wystarczy, że kilka tradycyjnych potraw zastąpisz ich zdrowszymi, smacznymi i aromatycznymi zamiennikami i nie zapomnisz o napisanych wyżej zasadach grillowania na diecie.  

Życzymy Wam smacznego!