Dieta na urlopie czy urlop od diety?

Niektórzy traktują wakacje bez diety jako odskocznię od codziennej rutyny i nawyków żywieniowych. Jedzą przez urlop wszystko to, na co mają ochotę i dzięki temu po powrocie mają siłę, aby znowu przestrzegać diety. 

Pamiętajcie, że wakacje bez restrykcji żywieniowych mogą naprawdę dać wytchnienie i paradoksalnie zmotywować do działania po powrocie. Krótka przerwa nie powinna spowodować zbyt wielu szkód w naszej sylwetce. Gorzej, jeśli okaże się, że ta pozornie chwilowa odskocznia przerodzi się w powrót do starych nawyków.  

Jak jeść, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kilogramami? Oto kilka rad o nas: 

1. Jedz co 3- 4 godziny. Wydaje się, że to nic trudnego, a jednak kiedy jedziemy na wakacje All inclusive posiłki są dwa – śniadanie i obiadokolacja. W takiej sytuacji jemy „na zapas”, co powoduje, że nasz żołądek dostaje 3 lub 4 razy więcej jedzenia niż zazwyczaj. Jak sobie z tym poradzić? Podczas śniadania zjedz mniej i weź jaki owoc czy kanapkę na drugie śniadanie. Podobnie podczas kolejnego posiłku. Nie jedz od razu deseru. Zapakuj go i zjedz je za kilka godzin. 
2. Staraj się jeść to, co zwykle. Nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń jeśli jesteś na urlopie. W restauracji zawsze można poprosić o zamianę jakiegoś składnika w daniu np. zamiast opiekanych ziemniaków-  ryż lub kasza. 
3. Jedz, nawet gdy nie czujesz głodu. Wydaje Ci się, że to dziwna rada? Nie do końca tak jest. Kiedy jest bardzo ciepło, często nie jesteśmy głodni. Nie chce nam się jeść i tym samym pomijamy jakiś posiłek. W konsekwencji nasz następny posiłek jest olbrzymi i zjadamy znacznie więcej niż powinniśmy.  
4. Nie zapomnij o piciu wody. Wspomaga ona nie tylko dobre trawienie, lecz także nie pozwoli nam się odwodnić. A to bardzo ważne, kiedy na dworze upały!   
5. Uważaj na słodkie napoje.  Kolorowe soki z kartonów, cola, sprite i inne gazowane napoje czy też słodzone jogurty pitne, alkohol… Te wszystkie produkty są bardzo kaloryczne, a my nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.  
6. Ruch to zdrowie. Na wakacjach masz mnóstwo form aktywności fizycznej: Aqua aerobic, fitness, siłownia, basen, bieganie czy spacery. Zdecyduj, co odpowiada Ci najbardziej!  
7. Myśl pozytywnie! Ogromny wpływ na naszą wagę, tempo odchudzania i przemianę materii mają również hormony. Negatywne skutki ma wysoki poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Urlop to idealny moment, aby zredukować jego poziom, więc wykorzystaj ten czas. Nie dokładaj więc sobie stresu martwiąc się o dietę! 

Pamiętaj, że wakacje są po to, aby odpocząć od codziennych zakazów i cieszyć się wolnością. Dlatego na urlopie przymknijmy oko i korzystajmy z wolnego czasu!