Zalety i wady diety keto

Poniżej odpowiadamy na następujące pytania:

  1. Czym jest dieta ketogeniczna (dieta ketogenna, dieta keto)
  2. Jakie są zalety diety ketogenicznej?
  3. Czy dieta ketogeniczna jest dobra do odchudzania się?
  4. Dla kogo dieta ketogenna będzie dobra?
  5. Jakie wady ma keto?
  6. Kto powinien uważać z dietą ketogeniczną?
  7. Czy warto przejść na keto?

Na czym polega dieta ketogeniczna (ketogenna, keto)?

Wszyscy mówią o odżywianiu ketogenicznym. Prawie 20% naszych klientów sięga po dietę pudełkową Keto.  Warto się zastanowić na jej stosowaniem, jednak przed rozpoczęciem nowego planu diety zawsze dobrze jest przeprowadzić badania i rozważyć zalety i wady, a także porozmawiać z  lekarzem  lub dietetykiem o tym, czy jest to dobry sposób odżywiania dla Ciebie.

Dieta ketogeniczna to plan, który kładzie nacisk na wysoką zawartość tłuszczu i niską zawartość węglowodanów. Jej celem jest przede wszystkim utrata wagi, co dzieje się poprzez wyeliminowanie większości węglowodanów z posiłków. W ten sposób organizm znajduje się w stanie ketozy, co powoduje, że spala tłuszcz, który jest wykorzystywany jako energia.

Zebraliśmy poniżej listę niektórych zalet i wad diety keto, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć dietę i zdecydować, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie.

Zalety diety ketogenicznej

Zacznijmy od tego, co w keto najlepsze – korzyści dla zdrowia i urody! Jakie mogą być efekty keto i komu keto przyniesie najwięcej dobrego?

Utrata wagi jest łatwiejsza na diecie ketogennej

Podczas normalnej diety organizm spala węglowodany na energię. Jednak gdy ograniczysz węglowodany, twoje ciało zacznie spalać tłuszcz, aby zamiast tego wykorzystać go na energię. Oznacza to, że szybciej tracisz tkankę tłuszczową. Ponadto metoda diety Keto polegająca na zwiększeniu ilości pokarmów bogatych w tłuszcz może pomóc pohamować apetyt i ograniczyć głód.

Keto jest odpowiednie dla osób o siedzącym trybie życia

Jeśli nie jesteś sportowcem, prawdopodobnie nie wykonujesz zbyt intensywnych ćwiczeń. Zamiast tego wielu z nas spędza czas siedząc przy biurku przed komputerem. W takim przypadku twoje ciało nie potrzebuje tak wielu węglowodanów i może funkcjonować na diecie niskowęglowodanowej, takiej jak dieta keto.

Badania wskazują, że dieta ketogeniczna może być elementem profilaktyki nowotworów

Niektóre badania wykazały, że może istnieć związek między dietami o bardzo niskiej zawartości węglowodanów a   profilaktyką raka. Jednak jest to nadal badane i nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby wykazać, jak dokładne może być roszczenie.

Wady diety ketogenicznej

Choć wiele osób wypowiada się o keto w samych superlatywach, trzeba mieć świadomość wad tej diety. Jakie problemy może powodować i kto powinien podchodzić do niej ze szczególną ostrożnością?

Mniej węglowodanów – to nie zawsze dobrze!

Niektórzy ludzie – zwłaszcza sportowcy – muszą stosować dietę wysokowęglowodanową, aby utrzymać ciało w formie do rutynowych ćwiczeń. Dieta Keto może skutkować mniejszą energią i wytrzymałością u sportowców. Jednak dieta wysokowęglowodanowa ma tendencję do promowania lepszej wydajności i energii.

Wada keto: możesz dostarczyć sobie za mało cukru!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nasze ciała potrzebują cukru, aby prawidłowo funkcjonować. Ciało potrzebuje cukru, aby zapewnić Ci energię i pomóc mózgowi w prawidłowej pracy. Jeśli nie jesz węglowodanów, glukoza nie może dostać się do krwiobiegu, co powoduje, że brakuje Ci energii i nie możesz się skupić.

Dieta ketogeniczna może mieć negatywny wpływ na pracę serca

Wiele produktów składających się na dietę Keto zawiera dużo tłuszczów nasyconych i mięsa. Mogą one zwiększać poziom cholesterolu, co często prowadzi do ryzyka  chorób serca.
 

Wnioski – dieta ketogeniczna: zalety i wady. Czy warto przejść na keto?

Porównując zalety i wady diety ketogenicznej, można dojść do wniosku, że jest korzystna dla niektórych osób przez krótki czas. Podczas gdy sportowcy i osoby z większym ryzykiem chorób serca mogą chcieć wypróbować inną dietę, dieta ketonowa – stosowana niezbyt długo – może pomóc w utracie wagi i przynieść inne potencjalne korzyści zdrowotne.

Jednak zanim rozpoczniesz dietę keto, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem Fresh Diety o tym, czy jest to dla Ciebie dobry wybór.