Czy mrożonki są zdrowe?

Czym zatem jest mrożenie? 
Jest to proces blanszowania, czyli parzenia gorącą parą wodną, który wykonuje się tuż przed mrożeniem. Jest on konieczny do zahamowania aktywności enzymów i zabicia drobnoustrojów. Zapobiega w ten sposób pogorszeniu smaku i koloru oraz zmianom składu chemicznego podczas przechowywania mrożonek.  

Pamiętajcie, że jeśli warzywa zostały prawidłowo zamrożone, są właściwie przechowywanie i rozmrażane, ich wartość odżywcza jest taka sama jak w przypadku tych świeżych kupionych na targu! 
Co ważne, zimą i jesienią stanowią nawet bardziej wartościową alternatywę dla tych świeżych, które w tym okresie są dostępne w sklepach. 

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu mrożonek? 
1. Zawartość i wygląd opakowania, a także datę przydatności do spożycia- jeśli mrożonki są zbrylone, oznacza to, że musiały ulec całkowitemu lub częściowemu rozmrożeniu. Takie mrożonki są wtedy przede wszystkim mniej wartościowe i oczywiście mniej smaczne. 
2. Sprawdź czy mrożonki mają dostęp powietrza i światła – niszczy to bowiem w zamrożonych produktach wartościowe składniki 
3. Pamiętaj, że dodatnia temperatura sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii. Dlatego nie można wykorzystywać wyrobów powtórnie zamrożonych. 

Zalety mrożonek:
– świeżość i wartość odżywcza- mrożonki są produkowane w kilka godzin od momentu zebrania owoców i warzyw. To dlatego są bogate w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy i nie zawierają konserwantów. 
– cena- podczas przygotowania produktu do mrożenia usuwane są wszystkie elementy zbędne, dlatego konsument płaci jedynie za wartościowe owoce i warzywa. W przypadku świeżych warzyw i owoców w trakcie obierania i czyszczenia traci się nawet 40% ich masy. Co więcej, ceny mrożonek są stabilne i nie zależą od sezonu. 
– wygoda. Mrożonki sprzedawane w sklepach zostały już obrane, umyte i podzielone na porcje. To dlatego przy wykorzystaniu mrożonych warzyw i owoców czas przygotowania posiłku znacznie skraca się. 
– dostępność- mrożonki dostępne są przez cały rok. W sezonie zimowo – wiosennym stanowią idealne uzupełnienie naszych posiłków. 

Wybierając mrożone warzywa, unikajmy tych z zawartością sosów. Często zawierają one dodatki, których nie powinniśmy jeść, takie jak syrop glukozowo -fruktozowy, utwardzone oleje, barwniki czy aromaty. Taki sos do dania można samodzielnie przygotować w domu. 

Mrożonki to zdrowa, smaczna i wygodna alternatywa świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo, są relatywnie tanie i dostępne cały rok. Szczególnie podczas zimowych i jesiennych miesięcy, gdy nie mamy tak dużego wyboru warzyw i owoców, powinny znaleźć się na naszych stołach – to  świetne źródło witamin i składników mineralnych!