Czy orzechy ziemne to naprawdę orzechy?

Orzechy ziemne, zwane również orzeszkami arachidowymi lub fistaszkami, to owoce orzachy podziemnej. Jadalne fistaszki schowane są w specyficznych, bruzdowatych strąkach, które wraz z nasionami ukryte są w ziemi, stąd nazwa rośliny. Oznacza to zatem, że orzeszki ziemne należą do rodziny roślin strączkowych. To wyjaśnia również, czemu mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów! 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że fistaszki są kaloryczne, ale nie aż tak bardzo, jak inne takie jak pekan.  Wartość energetyczna w 100 g nie przekracza 600 kcal. To i tak dużo, jednak biorąc pod uwagę, że w orzechach zawarty jest wyłącznie dobry tłuszcz, który szybko się spala, nie powinniśmy się tego bać. Problem jest wtedy, gdy zamiast jeść surowe fistaszki bez żadnych dodatków, kupujemy sobie orzeszki solone, w miodzie, w czekoladzie lub w pikantnej otoczce. Wtedy ich kaloryczność znacznie wzrasta! 

Przyjrzyjmy się zatem ich wartościom odżywczym: 

– zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają pozytywnie na pracę serca, dodają energetycznego kopa, regulują poziom cukru we krwi i normują jej ciśnienie.  
– działają antybakteryjnie i przyczyniają się do regeneracji komórek skóry oraz wzmacniają jej płaszcz lipidowy, co daje ochronę przed nadmiernym wysuszeniem.  
– nasza skóra jest ładniejsza, dzięki witaminie E, która hamuje procesy starzenia się i jest silnym antyoksydantem.  
– jest to bogactwo składników mineralnych takich jak: magnez, selen, cynk, fosfor, wapń i żelazo.  
– to źródło cennych witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego oraz niacyny 
– dzięki dużej zawartości niacyny. Witamina ta decyduje o szybszej regeneracji tkanek, stymuluje układ nerwowy, działa przeciwbakteryjnie i grzybobójczo, wzmacnia organizm oraz zapobiega migrenom i depresji. 
– arachidy to także skarbnica błonnika i argininy – aminokwasu bardzo istotnego przede wszystkim dla sportowców, ze względu na to, że zwiększa on ukrwienie mięśni i ich wytrzymałość podczas treningu 
– fistaszki podnoszą poziom serotoniny w organizmie, która zarówno zmniejsza apetyt, jak i znacząco poprawia ogólny nastrój 
– orzeszki ziemne powinny się znaleźć także w diecie mężczyzn. Zawarta w nich wyżej wspomina arginina przyczynia się do poprawienia sprawności seksualnej poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych 

Popularnym produktem arachidowym jest masło orzechowe. To zdrowa przekąska, pod warunkiem, że nie zawiera niebezpiecznych tłuszczów trans. Dlatego warto czytać etykiety przed zakupem! 

Z orzeszków pozyskiwany jest także popularny w kuchni azjatyckiej olej arachidowy. Ma on delikatnie słodki smak i może być używany do smażenia oraz jako dodatek do sałatek i deserów. 

 

W naszym menu także korzystamy z dobrodziejstw orzechów ziemnych: owsianka z mzałem orzechowym, sałatka z fistaszkami czy kurczak w sosie orzechowym to tylko niektóre nasze propozycje.