Syrop glukozo- fruktozowy i jest wpływ na nasze zdrowie

Substancja ta jest powszechnie dodawana do produktów spożywczych jako słodzik, w celu nie tylko nadania słodkiego smaku, ale także zwiększenia atrakcyjności produktu przez poprawę jego konsystencji,  koloru i aromatu.  

Od lat przedmiotem zainteresowań wielu naukowców jest wpływ spożycia syropu glukozowo -fruktozowego na nasze zdrowie. Nadmierne spożycie produktów zawierających tę substancję stanowi zagrożenie dla zdrowia. Przypisuje mu się istotną rolę w rozwoju szeregu chorób m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej, chorób układu sercowo-naczyniowego, dny moczanowej, kamicy nerkowej oraz niektórych nowotworów. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że syrop glukozowo-fruktozowy jest coraz częściej oskarżany o epidemię otyłości. Jego spożycie sprawia, że wzrasta poziom cukru we krwi, a co za tym idzie- odczuwalny jest wyraźny skok energetyczny, który nie trwa długo. Spożycie produktów zawierających ten syrop powoduje gwałtowne zmiany stężenia insuliny i glukozy we krwi i tym samym prowadzi do rozwoju insulinooporności tkanek i cukrzycy typu 2. 

Syrop glukozowo-fruktozowy jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia napojów, również tych alkoholowych (piw smakowych czy likierów), dżemów, galaretek i wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych. Jest też używany do dosładzania deserów mlecznych, lodów czy serków, także tych dla dzieci. Oprócz tego syropu używa się w produkcji zup, ketchupów, zalew do ogórków i śledzi. UWAGA! Można go nawet znaleźć w… mielonym mięsie. 

Jak zatem wyeliminować go z diety? 

– dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych! Wybieraj produkty o jak najkrótszym wykazie składników na etykiecie, dzięki temu kupisz produkty mniej przetworzone. 
– wybieraj jogurty naturalne i samodzielnie komponuj z nich jogurty owocowe, dodając ulubione owoce 
– pij wodę lub naturalne, najlepiej świeżo wyciskane soki zamiast wysoko przetworzonych napojów. Możesz dodać do wód wyciskane soki z owoców, sok z cytryny, miętę. 
– jedz świeże owoce 
– stawiaj na żywność nisko przetworzoną. Syrop glukozowo-fruktozowy jest sztucznym dodatkiem stosowanym przez producentów żywności.. Im prostsza i bliższa naturze będzie twoja dieta, tym mniejsze szanse na spożycie sztucznych, szkodliwych dodatków.  

Pamiętajcie, że on wcale nie jest niezbędny. Z pewnością na półce sklepowej znajdziecie produkty bez tego składnika. Wystarczy dokładnie czytać etykiety!